Pěstuji v květináči aloe vera. Prý je to léčivá rostlina, ale nevím, jak ji zužitkovat. Poradíte mi? píše čtenářka K. z Orlického Záhoří.

Aloe vera byla po staletí využívána jako léčivá bylina na nejrůznější bolístky a její hojivé účinky potvrzuje i moderní věda. Gel z čistých listů obsahuje kromě

vitaminů i enzymy, aminokyseliny a velké množství dalších látek, které jsou důležité pro náš organismus. Při vnitřním užívání pomáhá při zácpě, podporuje činnost jater, snižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu, posiluje imunitu. Také se jí přisuzují silné detoxikační účinky, lidová medicína ji doporučuje při paradontóze, artritidě. Rostlinu naši předci využívali vně zejména při popáleninách, na oděrky, odřeniny, různá kožní onemocnění, například na lupénku. Postižené místo rosol brzy zahojí, zmírní svědění a podpoří tvorbu nových kožních buněk. Jak v takovém případě postupovat? Vždy je vhodné odříznout spodní list rostliny, který se časem zacelí. Čím starší je rostlina, tím lépe. List podélně rozpůlíme a lžičkou z ní vydlabeme gelovou vrstvu. Důležité je vyhnout se slupce, která má dráždivé účinky. Tento gel můžeme aplikovat přímo na zasažené místo.

Ze starých receptářů vybíráme „medicínu“ na posílení imunity. Sto gramů dužiny rozmixujeme se sto gramy cukru. Na mírném ohni je za občasného míchání spolu povaříme asi deset minut. Potom přelijeme do uzavíratelné sklenice a uchováme v lednici, nejdéle však tři měsíce. Půl lžičky sirupu zamícháme do sklenice s vodou a každé ráno užíváme. I v prevenci lze ocenit léčebnou sílu aloe vera, neboť pomáhá regulovat krevní tlak, hladinu cukru v krvi, zpomaluje stárnutí, podle názoru některých odborníků chrání před některými druhy nádorů.

(pru)

DODATEK

Aloe vera bývá často součástí kosmetických produktů. Pokožku zvlhčuje, odstraňuje únavu, dodává jí svěží vzhled.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429990
DnesDnes108
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden108
Tento měsícTento měsíc108

Partnerské weby

apartman banner