„Mám velice rád krajinu Křivoklátska. V mládí jsem jezdil do kempu Višňová a nikdy si nezapomněl vzít s sebou knížku Zlatí úhoři od Oty Pavla. Domek ‚strejdy‘ Proška, kde tento spisovatel trávil prázdniny svého dětství, jsem také navštívil. O prázdninách, tuším, že v roce 1985, jsem měl tu čest setkat se na besedě s jeho

bratry – Jiřím a Hugem. Někde jsem četl, že se na Křivoklátsku nachází i ‚magická křižovatka‘, zvaná také Tři koule. Proč magická? Můžete mi o tom povědět něco více?“ píše čtenář Bedřich S.

Ono vlastně o typickou křižovatku ani nejde, spíše o odbočku s navazujícím tajemným zákoutím. „U tří koulí“ je malé odpočivadlo, které kdysi sloužilo výletníkům k oddechu. Zajímavé je ale něco úplně jiného. V obyčejné zahrádce leží tři koule zhotovené z betonu. Jsou to repliky koulí původních, pískovcových. Dokreslují zdejší tajemnou atmosféru. Původní koule prý nechal zhotovit šlechtic Emil Egon Fürstenberg. Opodál stojí i jeho bývalá lovecká chata s miniaturním rybníčkem, proslulá Emilovna. Majitel panství v ní přespával během návštěv kraje a trávil zde krásné chvíle.

Podivný pomník vlastně ani žádným pomníkem původně nebyl. Má však zajímavou historii. Kdysi zde ležely tři podivné obrovské pískovcové balvany, které Fürstenberg nechal opracovat do kulovitých tvarů. Možná to ale neměl dělat, protože balvany mohly plnit důležitou magickou roli. Fungovala křižovatka jako jakési „shromaždiště“? Dalo se u kamenů rozmlouvat s lesními duchy a bytostmi z jiných světů? Na křižovatku prý posléze byla instalována celá řada svatých obrázků, většinou světců, kteří souviseli s myslivostí. Najdeme tu odkaz k podobné lesní mystice hraběte Šporka, ozvěny dávných pohanských kultů a rituálů, keltské tradice a mix mystiky křesťanské. Jako kdyby tu někdo všechny duchovní proudy a všechna náboženství smíchal do bizarního koktejlu.

Na lesních křižovatkách se lidé zastavovali, průvody se zemřelými se tu modlily za spásu nebožtíkovy duše, čarodějnice a mágové právě na rozcestích holdovali svým kouzlům. Lesní křižovatky přitahovaly i podivíny a sebevrahy. Proč? To nikdo netuší.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429909
DnesDnes27
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden27
Tento měsícTento měsíc27

Partnerské weby

apartman banner