Pod hladinou řek, jezer, moří a oceánů údajně leží až 500 tun zlata, drahých kamenů, množství stříbra, cenných předmětů i nejrůznějších mincí. Dnes už známe jen přibližná místa, kde se tyto cennosti nalézají. Jejich existenci připomínají zejména mnohé legendy, zápisky a vyprávění námořníků, které se tradují po celé generace. Poklady se staly námětem mnoha povídek, dobrodružných

příběhů a zejména pohádek.

 

KVĚT MOŘE

   V roce 1511 se u malajské Malagy potopila portugalská loď Flor de la Mar (Květ moře). Na palubě tehdy vezla množství diamantů, smaragdů, rubínů i safírů, které po dlouhá staletí odpočívají někde v hlubinách.

 

TITICACA

   Obří jezero na náhorní planině mezi Bolívií a Peru údajně ukrývá legendární poklad Inků. I přes různé jiné objevy se ho zatím najít nepodařilo, ačkoli se o to snažilo mnoho hledačů pokladů.

 

TELEMAQUE

   Jedná se o pojmenování vraku korábu, který vyplul v lednu roku 1790 z francouzského Rouneu do Anglie. Loď se však potopila někde poblíž ústí řeky Seiny. Spolu s ní šly ke dnu rovněž francouzské královské klenoty nevyčíslitelné hodnoty. Přestože je v tomto případě alespoň přibližně známa poloha potopené lodi, nikdy se nepodařilo nic z královských klenotů vypátrat.

 

TITANIC

   Na jaře roku 1912 narazil luxusní britský parník Titanic při své cestě do Spojených států amerických v severním Atlantiku na obrovský ledovec a během několika hodin se potopil. Kromě děsivého osudu většiny pasažérů se i s parníkem potopily mnohé cennosti, které si vezli zámožní cestující. Po dlouhých letech se podařilo vrak parníku, rozlomeného na dvě části, objevit a našly se i mnohé z cenností.

 

JAPONSKÁ PONORKA I-52

   Ponorka I-52 se považovala za chloubu japonského námořnictva. V roce 1944 měla na německou základnu do Francie dovézt platbu za válečný materiál, avšak brzy skončila na dně Atlantského oceánu. Společně s ní údajně i tuna zlata a dalších cenností. To vše v hlubinách možná stále čeká na toho, komu se vrak podaří vyzvednout. Pravdu o japonské ponorce hledal v 90. letech 20. století mimo jiné též Američan Paul Tidwell. Podle něj mohla ponorka převážet také plány na výrobu atomové bomby. Paul Tidwell pátral po vraku velmi dlouho. Nakonec ji našel, ovšem „zlatá“ ponorka ležela v hloubce přes pět kilometrů. Žádné z výzkumných expedic se nepodařilo dostat dovnitř a nakonec došlo pouze k vyzvednutí jediné bedny se zbytkem opia a kusu cínu. Podle některých badatelů vrak navíc vypadal spíše jako by byl roztržen zevnitř. Že by šlo o sabotáž? Otázek je mnoho, ale odpovědí málo. Dodnes se vlastně neví, zda na dně zlatý poklad japonského císařství stále leží, nebo ho někdo už v tichosti vyzvedl.

 

TOPLITZ

   V roce 1945 naházeli prchající nacisté do rakouského jezera Toplitz bedny s řadou dokumentů, ale i mnoho cenností. Po tomto pokladu také pátrala spousta lidí i výzkumných expedic. Nalezení pokladu v těchto místech však brání obrovské nánosy bahna a klád na dně jezera.

(kov)                                                                                                                          

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429920
DnesDnes38
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden38
Tento měsícTento měsíc38

Partnerské weby

apartman banner