Konec světa lidstvo očekávalo již mnohokrát, zatím se naštěstí žádné z vizí nenaplnily. Nyní se však znovu oprašují a připomínají proroctví Michela de Nostredame neboli Nostradama. Proč? Důvod je jednoduchý - podle vykladačů Nostradamových věšteb by měl být letošní rok pro lidstvo velmi náročný a možná i

zlomový. Vedle obrovské hospodářské krize a nezvladatelné migrace obyvatel z rozvojových zemí by měly lidstvo sužovat přírodní katastrofy (zemětřesení, záplavy, požáry, erupce sopek ad.) a dokonce jaderná III. světová válka. Navíc by mělo dojít k invazi mimozemšťanů a střetu dvou největších světových náboženství. Na druhou stranu by se lidé měli dožívat 200 let a na pomoc jim v nouzi nejvyšší přijde samotný Ježíš Kristus. Je třeba se tedy obávat dnů příštích? Nebo jde jen o rozruch vyvolaný senzacechtivými „rádobyodborníky“ na Nostradamova protoctví?

Od bylinek k magické praxi

Než budeme hledat odpověď, zmiňme se v krátkosti o životě Michela de Nostredame. Narodil se 14. prosince roku 1503 v Saint-Rémy-de-Provence v jižní Francii do velmi početné rodiny. Již od útlého věku prokazoval výjimečnou inteligenci, naštěstí jej vzdělával dědeček Jean, jenž jej učil základům latiny, řečtiny, hebrejštiny, matematiky i astrologie. V patnácti letech nastoupil Nostradamus na Avignonskou univerzitu, ale studium nedokončil, neboť vypukla morová epidemie a škola byla zavřena. Nadaný student se pak dlouhých osm let toulal krajem a sbíral bylinky a připravoval nové léky.

Po smrti první manželky a dvou dětí v roce 1534 při epidemii moru začal Michel opět cestovat po Francii a setkal se s mnohými osobnostmi, učenci a lékaři. Po návratu z cest roku 1545 pomáhal lékaři jménem Louis Serre v boji proti moru v Provence. O dva roku později se usadil v Salon-de-Provence, oženil se s bohatou vdovou jménem Anne Ponsarde Gemelle a měl s ní šest dětí.

Poté, co vytvořil první knihu proroctví (kolem roku 1555) se jeho sláva neskutečně rychle rozšířila po celé Francii a později i po celé Evropě. A o jeho věštby se začal zajímat nejen královský dvůr, ale i soudci z Paříže. Ti ovšem spíše pátrali po Nostradamově magické praxi.

Zašifrovaná čtyřverší

Kromě úcty a obdivu si Nostradamus za své vize vysloužil i posměch. K jeho nezuřivějším odpůrcům patřil bývalý mistr - lékař Julius Caesar Scaliger. Tvrdil, že Nostradamovy předpovědi jsou pouhé výmysly. Nostradamovo jméno se dokonce ve francouzštině vžilo jako posměšné synonymum pro výrazy mág, kouzelník. Jenže mnohá proroctví se vyplnila, obzvláště ta, jež se týkala královské rodiny a Kateřiny Medicejské. A nejen ta.

Problém Nostradamových proroctví je však v překladu jeho textu do moderního jazyka. Ezoterička Luisa Epulare k tomu říká: „Psaní jednotlivých slov se ve vydáních měnil a mohlo tak dojít k výrazné změně původního významu. U mnohých veršů navíc chybí datování a konkrétní názvy či jména, a tak je velmi obtížné zasadit je do konkrétní doby. Ačkoli Nostradamus vycházel z astrologických dat, nelze s jistotou říci, co který výklad znamená. A to i proto, že mnohé informace pro jistotu šifroval. Přesto se najdou výjimeční badatelé, kteří si s nástrahami čtyřverší poradí. Jedním z nich by mohl být Jean-Charles de Fontbrune.“

De Fontbruneovi se údajně podařilo dešifrovat Nostradamovy vize, a tak předpověděl rok předem zvolení Francoise Mitterranda francouzským prezidentem i atentát na papeže Jana Pavla II. Podle jeho výkladu by lidstvo válečné konflikty a náboženské střety měly čekat, což ale není nikterak překvapivé. V roce 2025 by však měl nastat celosvětový mír.

Ludmila Veselá

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475402
DnesDnes569
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1743
Tento měsícTento měsíc7032

Partnerské weby

apartman banner