Ledviny jsou důležitým a těžce pracujícím orgánem, který odstraňuje z těla nevhodné látky, zbavuje organismus nadbytku vody z krve a umožňuje vstřebávání mnoha živin zpátky do krevního oběhu. V ledvinách sídlí vitální energie, podle pravidel čínské medicíny určují délku života. Takže stárnutí je ve velké míře závislé na

kvalitě energie v ledvinách.

Je důležité nekonzumovat to, co ledvinám škodí - potraviny prosycené chemickými přídavnými látkami, nezdravé tuky, rafinovaný cukr, sladkosti, sladké limonády a alkohol. V jídelníčku snižte příjem sodíku, tedy kuchyňské soli a uzeného masa, zavináčů, slaniny, konzervovaných potravin, uzenin, instantních polévek, hotových omáček, kečupu, hořčice, chipsů. V této souvislosti je také důležité omezit pití minerálních vod s vyšším obsahem sodíku. Jste-li náchylní k ledvinovým kamenům, mírněte se v konzumaci masa. Živočišné bílkoviny mohou zvýšit hladinu látek, z nichž kameny vznikají. Mnohé výzkumy potvrzují, že u vegetariánů je pravděpodobnost postižení ledvinovými kameny mnohem nižší.

Zvláště v zimním období je vhodné zařadit do jídelníčku kořenovou zeleninu, která přináší pozitivní energii do ledvin a působí preventivně i proti vzniku ledvinových kamenů. Při onemocnění ledvin by v jídelníčku určitě neměly chybět potraviny, které napomáhají vylučování odpadních látek z organismu - okurka, květák, zelí, mrkev, pórek, ředkvičky, kedlubny, cibule, řeřicha, jablka, banány, angrešt, hroznové víno a hrušky. Na ledviny je vynikající šťáva z červené řepy. Negativně na ně působí chlad a stres.

Nejlepším lékem pro ledviny je čistá voda a nejdůležitější prevencí ledvinových kamenů pitný režim. Chcete-li si udržet ledviny zdravé, doporučuje se pít denně dostatečné množství tekutin. Ledviny řídí vodní hospodářství těla. Jestliže mají dostatek tekutin, vylučování škodlivin probíhá bez problémů. Pijete-li málo, probíhá filtrace škodlivin koncentrovaněji, což ledviny zatěžuje. Přijatá voda snižuje koncentrace minerálů, které mohou vykrystalizovat do kamenů. Mnohé výzkumy potvrzují, že pitím zhruba 1,5 litru tekutin denně se sníží riziko ledvinových kamenů až o třicet procent.

Osvědčenou bylinou k posílení a léčbě ledvin je vojtěška. Má protizánětlivé účinky, pozitivně působí i na trávicí trakt, uklidňuje, zvyšuje vitalitu a hodí se při rekonvalescenci. Pozor ale na vysoký obsah vitaminu K, který podporuje krevní srážlivost, obzvlášť pokud užíváte léky na ředění krve! Vynikající bylinou na podporu ledvin je celík zlatobýl. Dalšími bylinkami pročišťujícími ledviny a močové cesty jsou přeslička, jitrocel, listy břízy, pampelišky a lichořeřišnice větší. Pro podporu vylučování kyseliny močové doporučujeme tužebník jilmový a protizánětlivé účinky má řepík, který pomáhá vylučovat moč.

(žuk)

DODATEK

Pokud jste zvyklí jíst v pozdních večerních hodinách či si dopřávat vydatné večeře, nepřímo tak ohrožujete i svoje ledviny. Večerní trávení potravy spotřebovává energii a krev, kterou by v této době měly ledviny využívat k zajištění své činnosti.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429990
DnesDnes108
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden108
Tento měsícTento měsíc108

Partnerské weby

apartman banner