V poslední době byla na Moravě postavena celá řada kostelů, podél silnic a na kopcích se objevují kříže. Jejich symbolika je dána dědictvím tradic a tisíciletou historií. Po staletí se pyšníme nádhernými chrámy, duchovním uměním, aktivitami o hlavních církevních svátcích. V duších Čechů se obnovuje úcta k výtvorům předků a

jejich životu. Oni budovali české království s lidmi, kteří k nám přicházeli z jiných zemí. Jarní svátky jsou časem, kdy je příležitost uvědomit si smysl dědictví a snažit se najít cesty k jejich udržení a rozvíjení.

Tajemné období půstu a Velikonoc, to je období mnoha zvyků a tradic, především křesťanských. Z podzimu nashromážděné zásoby potravin v rodinách ubývaly a příroda nepřinášela nové. Možná i proto si lidé vymysleli půst. Nebo vycházeli z Bible, podle které Kristus odešel na poušť, aby se tam čtyřicet dnů modlil a rozjímal o životě, odolával pokušení ďábla. Světské tradice a myšlení se tak mísí s dědictvím křesťanství.

Velikonoce jsou často popisovány z hlediska světských tradic, na ty křesťanské se zapomíná nebo jsou zmiňovány jen ty nejzajímavější. Pojďme si je tedy připomenout.

Obřady výjimečných svátků

O popelci kněz požehná čelo věřících popelem ve znamení kříže. „Pomni člověče, že prach jsi a v prach se zase obrátíš,“ jsou žehnající slova.

O Květné neděli kněz zase žehná potravinám, které hospodyně přinášejí spolu s větvičkou jívy na mši svatou. Posvěcený květ má potom věřící sníst.

Zelený čtvrtek je poznamenán umlknutím zvonů, které „odlétají do Říma“. Pak přichází mládež, která místo vyzvánění poledne, klekání, ale i o půlnoci, obíhá vsi a pomocí jednoduchých hudebních nástrojů (jako jsou hrkávky, klepače nebo velké hrkavice) nahrazuje zvony. Poté se nahlas společně modlí Anděl Páně… Starší chlapci obcházejí obce i o půlnoci a do ranního klekání prožijí noc s Ježíšem Kristem.

Páteční ráno je zasvěceno obřadům jako je svěcení ohně, paškálu. Odpoledne, vedle modlitby u čtrnácti zastaveních křížové cesty, věřící poklekají na zem a uctívají polibkem pět ran Kristových, u tří křížů po každém polibku s Otčenášem.

Sobotní dopoledne je ve znamení přípravy večerního průvodu po vsi, kterým je oslavováno Zmrtvýchvstání.

V neděli je slavnostní mše, kdy ministranti v krojích se zvonky oznamují Kristovo Zmrtvýchvstání. Kostelní sbor a často i orchestr provází liturgii svaté mše, při níž je zdůrazněn tento výjimečný svátek.

Kříž je symbolem smrti a současně symbolem našich tradic. A ty bychom si měli udržet a chránit je.

Text: Milan Turek

Foto: autor a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2428779
DnesDnes380
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden3977
Tento měsícTento měsíc24258

Partnerské weby

apartman banner