Psychoanalýza byla Sigmundem Freudem poprvé prezentována asi kolem roku 1890. Specifikoval ji jako psychický „pohyb“ podvědomí coby vysvětlení modelu lidské duše a postupů k řešení mezilidských vztahů. Je to trochu komplikované, ale literatura se shoduje na tom, že jednodušeji definici psychoanalýzy vyjádřit nelze. V soukromé

praxi se Sigmund Freud zabýval léčením neuróz a hysterie. Svým objevem psychoanalýzy naprosto změnil jednu oblast lidského života. Dodnes se lékaři setkávají s psychoanalýzou ve své každodenní praxi.

Slavná pohovka je jinde

Na Berggasse 19, nedaleko vídeňské obrazárny Albertina, se nachází Freudovo muzeum. Každý návštěvník se nejvíce zajímá o to, kde je onen slavný gauč. To byla pohovka, na níž leželi všichni ti, kteří se přišli léčit, protože je okolí považovalo za choromyslné (gauč se však nachází v Londýně). Do domu se Sigmund nastěhoval v roce 1891 a bydlel tam celých 47 let (do roku 1938).

V domě na Berggasse napsal většinu svých pozdějších publikací. Desítky děl z oblasti psychoanalýzy a jejího vlivu na moderní společnost. K muzeu přísluší knihovna s 35 tisíci svazky, v Evropě je to největší knihovna pojednávající o psychoanalýze. K vidění jsou tu rovněž originální exponáty z Freudovy antické sbírky.

Diskrétnost pro bohaté

Na radu svého profesora Brueckeho opustil Sigmund teoretické studium a stal se asistentem ve všeobecné nemocnici. Později si založil vlastní soukromou neurologickou praxi a začal zkoumat případy hysterických pacientek. Přes elektroléčbu a hypnózu se propracoval k vlastní teorii lidské osobnosti – psychoanalýze.

Jeho pacienti byli obvykle příslušníci vyšší vídeňské společenské vrstvy, kteří si mohli dovolit zaplatit honorář ve výši 40 korun za hodinu. Velká pozornost byla věnována diskrétnosti. Mnohé dámy přicházely zakryty závojem. V případě nutnosti odešly z ordinace tajným východem. Klasická psychoanalýza trvala asi tři měsíce, sezení byla několikrát týdně. Pacienti podrobující se psychoanalýze, a nebyly to jen hysterické dámy, ale občas i muži, leželi na gauči a mluvili „necenzurovaně“ o všem, co je trápilo. Za nimi sedící Freud vše přesně zaznamenával a ze sdělení pacientů odvozoval návrh na léčbu.

Během praxe se velmi zajímal o kokain, tehdy drogu považovanou ze neškodnou. Experimentoval s ním nejen na sobě, ale i na pacientech.

Psychoanalýza se používala u dospělých, mladistvých i dětí. Z ní se později vyvinula rodinná terapie.

V ohrožení nacisty

V době připojení Rakouska k Německu v roce 1938 bylo Freudovi 81 let a ani jeho věhlas jej neuchránil před německým nacismem. Snahou Američanů a Britů bylo dostat Freuda z Vídně, což dokazují četné telegramy z této doby. Nakonec se to podařilo, ale Sigmund Freud musel před odjezdem do Anglie, jako daň za svůj židovský původ a svolení s opuštěním říše, zaplatit 32 tisíc říšských marek. A ještě jako by toho nebylo dost, musel napsat prohlášení, že s ním bylo ze strany SS zacházeno velmi slušně a nebyl na něho vyvíjen žádný nátlak. Dodejme, že mu pomohly takové osobnosti, jako třeba řecká princezna Marie Bonaparte či italský vůdce Mussolini, který si jej velmi vážil.

V emigraci v Anglii si Freud léčil rakovinu horní čelisti morfiem. Když se situace stala nesnesitelnou, zvýšil si v září roku 1939 dávku a dobrovolně odešel z tohoto světa.

Uznávaný vědec pocházel z Moravy

Sigmund Freud pocházel z Příboru (i zde je jeho muzeum) a podle dnešního pohledu byl tedy z Moravy.Traduje se, že se narodil 6. května  roku 1856 v Zámecké ulici. Ulice souhlasí a dnes nese jeho jméno. Z počátku se datum 6. května považovalo za jisté a nezpochybnitelné, což trvalo až do roku 1931. V tom roce se rozhodli radní odhalit slavnému rodákovi pamětní desku, a protože se vyskytovaly pochybnosti o datu narození, vzali to z gruntu. Zašli se podívat do místní matriky a tam zjistili, že Sigmund Freud spatřil světlo světa 6. března. Od té doby se datum jeho narození zpochybňuje.

V Příboru bydleli Freudovi asi tři roky. Základní vzdělání nezískal Sigmund ve škole, ale doma. Teprve v deseti letech nastoupil do střední školy a v roce 1873 začal studovat medicínu ve Vídni. Po skončení studií zvolil praxi v městských nemocnicích, zpočátku na interně a později na psychiatrii.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585232
DnesDnes873
VčeraVčera886
Tento týdenTento týden4125
Tento měsícTento měsíc15596

Partnerské weby

apartman banner