Starobylé město Tábor máme neodmyslitelně spjato s jižními Čechami. Daleko odlišnější Tábor však leží v Podkrkonoší, jen kousek od Lomnice nad Popelkou. A u jeho zrodu stála sama čarodějná příroda.

Drahokamy a rituály

Nepřehlédnutelná silueta Tábora je dobře patrná i z Jičínska a okolního cípu Českého ráje. O mimořádně důležitém významu tohoto posvátného kopce jasně hovoří skutečnost, že ještě před bitvou na Bílé hoře úřední název Lomnice zněl Lomnice nad Popelkou hory Tábor. Případně Lomnice hory Tábor nad Popelkou. Docela komplikované pojmenování, viďte. Naštěstí se postupem času zkrátilo, jinak bychom si dokonale zapletli jazyk. Nicméně zprvu se Táboru říkalo Chlum. Původ hory je vulkanický, je ale typickým reprezentantem mýtického Podkrkonoší, neboť uvnitř se nacházejí skvostní zástupci našich drahých kamenů. Pověstné jsou zejména zdejší acháty a jaspisy. Místní lokality, jako například Kyje či Doubravice, patří mezi legendy mineralogického světa. Monumentální Tábor už zřejmě oslovil naše dávné předky. Existují hypotézy, že na jeho vrcholu se odehrávaly obřady u příležitosti slavností letního slunovratu a Slované zde podle všeho uctívali boha Svantovíta.

Zvony v podzemí

S rozšířením křesťanství si Tábor i nadále udržel svoji výjimečnou pozici. Tady prý vztyčil dřevěný kříž sám první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Během husitské éry magická hora hostila četná shromáždění. A přívrženci reformované větve církve se sem pravidelně ubírali až do počátku 17. století. Díky nim též Tábor získal své biblické jméno. To již ale Tábor zdobil kostelík. Později tady měli katoličtí kartuziáni znovu zázračně nalézt prvotní dřevěný kříž. Památnému objevu předcházela přítomnost záhadného světla a hlahol zvonů, který se nesl odněkud z podzemí. Dnes Tábor krášlí jednoduchá poutní svatyně opásaná alejí vzrostlých stromů. Barokní kostel je zasvěcen Proměnění Páně stejně, jako chrám na vrcholu Tábora ve svaté zemi. Tam Ježíš ve společnosti apoštolů Petra a Jakuba Staršího rozmlouval se starozákonními proroky a současně ho hlas z nebes označil za svého syna. Nyní na našem Táboře převážně korzují výletníci. K potěšení z krás líbezné členité krajiny jim slouží robustní Tichánkova rozhledna.

Osudová věštba

Poutníci a s nimi i turisté k výstupu na vrchol využívají tradiční cestu od Lomnice nad Popelkou. Tady se závěrečný úsek ohlásí studánkou Křížovkou. Areálu pramene vévodí kaple s výklenkem, kde se nachází socha Krista, kterak uzdravuje nemocného. To proto, že podle pověstí má voda ze studánky léčivou moc.

Podkrkonoší vždy patřilo mezi regiony, v nichž si intenzivně navzájem podávaly ruce lidová zbožnost s venkovskou magií. Podle jedné legendy studánka oplývala i výjimečnou schopností nahlédnout do budoucnosti. Stačilo na její hladinu položit drobný křížek vyhotovený z jedlových větviček. Komu se křížek potopil, tomu bylo souzeno opustit do roka tento svět. A jestliže zůstal spokojeně plavat, tak se šťastlivec mohl těšit na dlouhý život. Avšak mě studánka přivítala vyschlá, bez jediné kapky vody.

Ihned za studánkou vroubí zastavení křížové cesty malebné partie otevřených luk zpestřené ostrůvky lesa i izolovanými stromy. Putování zakončují nádherné výhledy a mohutná hradba Krakonošovy říše.Diametrálně odlišným rázem rezonuje příchod ze západu - tam se pocestní dočkají přívětivé klenby souvislého lesa. A poslední hezkou variantu skýtá jižní trasa se startem v Kyjích. Zde pohodlné stoupání okolo poetických roubenek neskonale nabije čerstvou životodárnou energií.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454126
DnesDnes160
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2033
Tento měsícTento měsíc5072

Partnerské weby

apartman banner