Před nějakým časem se psalo o jakémsi utajeném výzkumu na území Rakouska. Odborníci zde mají hledat blíže nespecifikovaný nacistický poklad či nějaké archivní materiály z časů II. světové války. Možná, že nejde o nic tajného, i lokalita je dobře známa. Máme na mysli téměř nekonečné pátrání v Töplitzském jezeře a v jeho okolí. V minulosti se

tu pátralo po všem možném i nemožném. Po archivu Hlavního říšského bezpečnostního úřadu (RSHA), po plánech tajných zbraní, po dokumentaci k létajícím talířům, po zlatě i drahokamech. Jezero najdete v oblasti Solné komory, kousek od Bad Ischl. Mezi záhadology proslulo jako „jezero smrti“, protože zde od konce II. světové války podivně zemřelo několik osob.

U Töplitzského jezera bylo za války vybudováno speciální výzkumné středisko, armádní odborníci zkoumali nové druhy munice, miniaturní ponorky a inteligentní samonaváděcí torpéda. V roce 1945, přesněji 29. dubna, sem dorazil přísně utajovaný konvoj. Za pomoci sedláka Hermanna S. z nedalekého Gösslu vojáci k jezeru odváželi několik desítek pečlivě zapečetěných beden. Přivezli sem tedy část zmizelého archivu RSHA? O něco dříve se Kaltenbrunner objevil na inspekci v Terezíně a navštívil zdejší podzemní továrnu Richard u Litoměřic. Leží sbírky a dokumenty z archivu snad tam, v podzemí, v zavalených částech labyrintu? Asi ne.

Bedny s padělky peněz

V roce 1946 se poblíž blízkého jezera Wildensee našla dvě mrtvá těla inženýrů. Jeden z mužů měl rozřezané břicho, vyjmuté vnitřnosti. Říkalo se, že zabitý před smrtí něco důležitého spolkl a vrazi se pokoušeli věc získat. Mezi lety 1950 – 1955 se v regionu našli další čtyři zavraždění lidé, kteří pátrali u Töplitzského jezera nebo s ním byli nějak spojováni. V 60. letech minulého století došlo u jezera k nikdy neobjasněné vraždě novináře a později poblíž zahynuli tragickou smrtí i dva badatelé z Německa. Alespoň to tvrdí místní. Při pátracích akcích ze strany úřadů se našly desítky beden s padělky liber a dolarů a část archivu RSHA. V roce 1963 bylo ze dna vyzvednuto dalších 38 beden, mimo jiné i s plány zbraní. Později byly výzkumy zastaveny. Akce pod názvem „Maskovací síť“ přesto nebyla tou poslední, v současnosti prý bylo pátrání zase obnoveno. Žádné důkazy ale nemáme, a tak možná jen někdo „čeří hladinu“ a snaží se na tajemném jezeře vydělat.

Otázka na závěr: Najde se v budoucnu ještě něco? Nechme se překvapit.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472679
DnesDnes84
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3094
Tento měsícTento měsíc4309

Partnerské weby

apartman banner