Kdo by se nechtěl šťastně dožít důchodu? Co považují dlouhověcí za skutečné elixíry života? Předpokladem je udržet tělo i mysl v dobré kondici. Ale jak na to? Nechte se inspirovat několika tipy.

Stravovací návyky. Jak ukazují

dlouhodobé výzkumy, stravovací návyky mají podstatný vliv na to, jak se udržet v kondici do vysokého stáří. Například Řekové vděčí za svou obdivuhodnou vitalitu pestrému jídelníčku, v němž najdeme přinejmenším tři porce zeleniny a ovoce denně. Rybí maso spolu s mořskými plody jsou neoddělitelnou součástí stravy, jinak to s masem nepřehánějí. Více než devadesát procent potravy je u nich rostlinného původu, za zmínku stojí například luštěniny, celozrnné obiloviny, konzumace výrobků převážně z farmářské produkce. Aktivní staříci na jihu Itálie nebo na řeckých ostrovech vděčí za svoji kondici také lahodnému červenému vínu, které podle řady vědeckých studií prodlužuje život.

Nenechte mozek zlenivět. Mozek je jako svaly. Pokud tělo necvičí a není v pohybu, po každé fyzické zátěži se budete cítit jako na umření. Stejné je to s výkonností mozku. Potřebuje pravidelnou rozcvičku, která předchází stařecké demenci, Alzheimerově chorobě a vzniku jiných civilizačních chorob. Způsobů, jak toho dosáhnout, se nabízí celá řada. Vždyť luštění křížovek, kvízů je tak zábavné, i náročnější scrabble, šachy a jiné společenské hry se postarají o to, aby myšlenkové pochody neztrácely na svižnosti, člověk se neustále učil něčemu novému, rozšiřoval si obzory. Chce to jen nebát se, neříkat si, že to nejde, že to nedokáže.

Rodina je důležitá. Pro dobré zdraví jsou důležité také harmonické mezilidské vztahy. Osamění, nuda, stereotyp nikomu neprospívají. Je to právě rodina, která u dlouhověkých bývá na žebříčku životních hodnot na nejvyšší příčce. Když má člověk kolem sebe své blízké, rodinu, dobré zázemí, fungující sociální vazby, je to pro něj vzácný dar, který mu pomáhá překonávat těžké životní období, choroby. Domov pro něj představuje bezpečný přístav, má pozitivní vliv na jeho tělesné i duševní zdraví.

Úsměv a víra. Optimisté se prokazatelně dožívají vyššího věku než škarohlídi. Proto je důležité snažit se brát život s nadhledem, nemračit se na něj, i když se zrovna nevede a něco se pokazilo. Snažte si vážit každého okamžiku, pěkného dne, povedené chvilky. Všimněte si někdy, že lidé, kteří se cítí navzdory vyššímu věku jako rybičky, nedělají z ničeho problém. Dovedou se radovat i z běžných věcí, úplných maličkostí, které jim den přináší. Z hezkého počasí, rozkvetlého záhonku, zpěvu ptáků, milého setkání. Vždyť štěstí může mít tolik různých podob...

(mav)

Foto: Pixabay

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449707
DnesDnes122
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1738
Tento měsícTento měsíc653

Partnerské weby

apartman banner