Dcery posledního ruského cara Mikuláše a jeho ženy Alexandry byly opravdové krasavice. A následníkovi trůnu, vážně nemocnému Alexeji, bylo pouhých dvanáct let. Netřásla se jejich vrahům oné červencové noci při vykonávání rozsudku smrti ruka? Car s celou rodinou představoval pro nově nastupující režim v Rusku opravdové

nebezpečí. Nepomohlo, že abdikoval a začal s manželkou, dcerami a synem žít v západosibiřském městě Tobolsk v internaci. Nové sovětské vedení se obávalo, že by mohl uprchnout do zahraničí, či by rodinu mohli osvobodit bělogvardějci. Velkým problémem se také ukázalo, že carevna a její dcery měly německé státní občanství. Udělat z cara symbol protibolševického odporu bylo to poslední, co si noví vůdcové přáli. Carská rodina se totiž od nepaměti těšila v Rusku úctě až posvátné. Novým domovem se Romanovcům stal dům kupce Ipaťjeva a Čeka (tajná policie) se začala pečlivě připravovat na akci. Jakousi „generální“ zkouškou bylo prohlášení, které vyšlo v novinách. Prý příslušník rudé armády, pln spravedlivého rozhořčení, sprovodil cara ze světa. Co na to řekne světová veřejnost? Zahraniční vlády kupodivu nereagovaly s nijak velikou razancí, a to byl poslední signál k likvidaci carské rodiny.

Marné naděje příbuzných

Jak dramaticky proběhla v noci 16. července roku 1918 poprava, to již bylo mnohokrát popsáno. Během dvaceti minut byli mrtví nejen car a členové jeho rodiny, ale i nejbližší sloužící – Trup, Charitonov a Děmidová. Nejdéle prý umírala Anastázie. Těla obětí pak byla namočena do kyseliny sírové a petroleje a poté spálena. Masový hrob byl odhalen až v roce 1989, tedy více než po 70 letech. O smrti cara a jeho rodiny se příliš nevědělo, protože bolševici vše tajili. A tak byl svět nakloněn různým spekulacím. Žije car? Přežila alespoň část jeho rodiny? Co následník trůnu? Neskrývá se v emigraci? O dvě léta později se dostala v Berlíně do nemocnice dívka se sebevražednými sklony. Nad fotografií carské rodiny začala tvrdit, že právě ona je jednou z dcer ruského cara, která unikla vražednému šílenství. A jako Anastázie skutečně vypadala, měla i stejnou jizvu po znaménku a věrně popsala, jak se zachránila. Neuměla ovšem rusky. Bylo velmi nepravděpodobné, že by tento jazyk dcera ruského cara neovládala. Přesto se našlo dost těch, kteří historce uvěřili, dokonce i ti členové dynastie Romanovců, kteří se ocitli v emigraci. Důkaz, že dívka lhala, přišel až v roce 2008, kdy byly ostatky velkokněžny Anastázie identifikovány.

(ls)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454129
DnesDnes163
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2036
Tento měsícTento měsíc5075

Partnerské weby

apartman banner