0422mandleOblast Ofryniu a okolní obce - Amphipolis, Mesolakia, Galipso, Orfani a Karyani - jsou pověstné jedněmi z nejchutnějších řeckých mandlí. První zmínky o mandlích Ofryniu jsou staré nejméně tři tisíce let. Mýtus, který nás vrací až do dob Trojské války, zaznamenal

jak antický básník Kallimachos Kyrineo, tak latinský básník Ovidius. Podle legendy vládl v těchto končinách thrácký král jménem Lykurgos. Jeho dcera Phyllis se setkala se synem athénského krále Thésea Demophontem, který se tudy vracel z trojské války. Oba mladí lidé se do sebe zamilovali a rozhodli se spojit své životy. Demophon chtěl ale nejprve informovat svého otce. Cesta athénského prince domů a zpět však trvala déle, než oba milenci předpokládali. Phyllis každý den chodila k moři marně vyhlížet svoji lásku.
Podle jedné verze mýtu se Phyllis oběsila na suchém stromě, v jiném podání zůstala na pobřeží mnoho dní bez jídla a vody, až se jí zželelo bohyni Artemis a proměnila ji v suchý strom. Přišla zima a Demophontas konečně dorazil. Ihned hledal svoji milovanou. Lidé mu ukázali suchý strom. Demophontas se k němu vrhl, pevně ho objal a propukl v pláč. V tu chvíli strom zázračně uprostřed zimy ožil a obalil se nádhernými květy.
0422mandle1Tento strom, symbol věčné lásky Phyllis s Demophonta, je mandloň. Proto rozkvétá ještě během zimy. Jako vzpomínka na osudové setkání na pláži nedaleko řeky Strymonas. Mezi lidmi se vypráví, že právě od té doby se pěstují ve Strymonském zálivu mandle pověstné kvality.
Mandle se samozřejmě pěstují i v jiných zemích, ale v žádné z nich je nedoprovází tisíce let starý příběh věčné lásky. Mýtus Phyllis a Demophonta inspiroval mnohé malíře. Jméno Phyllis dostal asteroid (556 Phyllis) objevený v roce 1905.

(jas)

Mandlový olej v různých baleních si můžete objednat za velmi výhodnou cenu v zásilkovém obchodě Spirit na telefonním čísle 800 050 259 (v pracovních dnech) nebo prostřednictvím internetu: www.spiritobchod.cz, na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na adrese Spirit, zásilkový obchod, Ve Stromkách 10, Ústí nad Labem 400 10.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470879
DnesDnes91
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1294
Tento měsícTento měsíc2509

Partnerské weby

apartman banner