Alergie 1Sluneční alergie (nebo také solární ekzém či odborně polymorfní světelná erupce) v posledních letech znepříjemňuje život stále více lidem. A to nejen během dovolené u moře či v exotických krajích, ale i v našich zeměpisných šířkách. Dermatologové uvádějí, že se

s projevy nepřiměřené reakce na sluneční záření setká během života zhruba třetina lidí. A věřte, že pohled na svědivou vyrážku v podobě zarudlých pupínků nebo větších a někdy také mokvajících skvrn může člověka docela vyděsit. Podle odborníků nárůst počtu postižených souvisí se zvýšenou sluneční aktivitou a výrazným oslabením ozonové vrstvy, díky čemuž je sluneční záření agresivnější. Ovšem přesný mechanismus toho, jak tato alergie vzniká, zatím neznají. Nejspíš je to prý tak, že UV záření vytvoří v kůži nějaký alergen, který potom celou reakci spouští.

Nejohroženější jsou ženy

Alergie na slunce se objevuje častěji u žen než u mužů a na fototypu v podstatě nezáleží. Nejvíce se s ní setkávají ženy ve věku mezi 20 až 60 lety, které pobývají na sluníčku více a jsou pohybově aktivnější. Vyrážka se jim obvykle objeví na tváři, dekoltu nebo na předloktí, a to někdy již po pouhých 15 minutách, jindy v řádu několika hodin poté, co nezakryté části těla vystavily slunečním paprskům. Zajímavý může být fakt, že se s tímto typem alergie lékaři víceméně nesetkávají u dětí, ačkoli ty mají pokožku citlivější než dospělí. Možná je to ale tím, že zatímco na sebe zapomínají, na děti jsou rodiče opatrnější a nešetří na ochranných krémech.
Prevence

Dermatologové obecně doporučují tělo a kůži na sluníčko postupně zvykat. Kdo se chce opalovat, měl by se nejprve slunit jen 20 minut, pak může interval pobytu na slunci postupně prodlužovat. Skvělou prevencí je užívání betakarotenu, lykopenu a vitaminů E a C. To jsou antioxidanty, které chrání kůži před negativním vlivem záření. Dalším a v této souvislosti doporučovaným potravinovým doplňkem je selen. Pozor je třeba dávat také na užívané léky, neboť některé reagují se sluncem. Především to jsou antibiotika, ketoprofen a přírodní léky na depresi obsahující třezalku.

Když už je pozdě

Místa postižená solárním ekzémem svědí, zklidnit je lze antihistaminiky (Zyrtec, Xyzal, Aerus, Claritin). Na mokvající vyrážku použijte neparfemovaný dětský pudr a na zaschlou vyrážku jsou vhodné zklidňující krémy z lékárny (Bepanthen a podobně). Je třeba si uvědomit, že některé potraviny mohou situaci zkomplikovat, příznaky sluneční alergie zhoršují. Jde o citrusy, fíky a celer, těm se tedy v případě, že se u vás alergie na sluníčko objeví, raději vyhněte.

(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457087
DnesDnes213
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden213
Tento měsícTento měsíc8033

Partnerské weby

apartman banner