0608ZÁZRAČNÁV závěsu, nad kuchyňskou linkou, na skříni v obývacím pokoji vytvoří působivé zelené zátiší. Na první pohled nenápadná rostlinka, která za krátký čas neuvěřitelně obroste novými voňavými lístky, nejen zútulní domácnost, ale také podpoří zdraví.

 

Jak pěstovat rýmovník. Rýmovník, známý také pod názvy molice, španělský tymián, kubánské oregano, řecký eukalypt, si vystačí s běžným zahradním substrátem. Spokojí se s rozptýleným světlem, ovšem přímé sluneční paprsky by mohly rostlinku spálit. Zálivku je dobré volit přiměřenou, lépe rostlinu zapomenout zalít než jí dopřát zbytečně moc vody. V zimním období si vystačí s mírně omezeným zaléváním, vyhovovat jí bude teplota kolem 15° C. Choulostivá je však na průvan, pokud by nastydla, začne okamžitě žloutnout a vadnout. Rýmovník si lze opatřit ve větších zahradnictvích a dá se velmi snadno množit, Je třeba pamatovat na to, že rostlina rychle přerůstá a pro zachování kompaktnějšího tvaru je vhodné ji pravidelně zaštipovat.

Dejte si na zdraví. Čajem z rýmovníku spolehlivě zmírníte nepříjemné nachlazení, bolesti hlavy, problémy se žaludkem a trávením. Lidová medicína ho řadí také mezi osvědčené prostředky na stres, depresi, úzkost, a to díky jeho mírně sedativním účinkům. Na čaj z rýmovníku potřebujete dva malé lístečky, které zalijete horkou vodou. Necháte pět minut louhovat, o zlepšení chuti se postará troška medu. Pro úlevu od rýmy, od potíží s dýchacími cestami, stačí v ruce promnout několik lístků a následně čichat. Snadná je i příprava rýmovníkového sirupu. Na deset až patnáct lístků rostlinky budete potřebovat půl kilogramu třtinového cukru, půlku citronu, půlku pomeranče a vodu. Dobře omyté citrusové ovoce pokrájejte na plátky a spolu s omytými lístky rýmovníku zalijte horkou vodou, přičemž suroviny by měly být dostatečně ponořené. Přiklopte pokličkou a nechte alespoň dva dny vyluhovat. Pak sceďte, přiveďte k varu a poté snižte teplotu. Do vody vmíchejte cukr a vařte na mírném plameni tak dlouho, dokud nebude směs hustá. Ještě teplý sirup nalijte do zavařovací skleničky až po okraj, pečlivě uzavřete a otočte dnem vzhůru. Skladujte na chladném a tmavém místě.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500677
DnesDnes326
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3367
Tento měsícTento měsíc12023

Partnerské weby

apartman banner