Terapeutická novinka Hana RakušanováAlternativní diagnostička, terapeutka, masérka, zpěvačka - to všechno dohromady je jedna žena. Jmenuje se Hanka Rakušanová, má laskavé a usměvavé oči, je z Liberce a uvedla v život unikátní terapeutickou metodu s názvem aurické konstelace.

 

V čem jsou aurické konstelace odlišné od těch klasických?

Jde o propojení technické diagnostiky s intuitivní prací, tedy měřením aury se systemickými konstelacemi. Začátek je technický, měří se a vyhodnocuje aura. Zde se kromě základní barvy aury ve výsledném reportu ukáže, jak jsou na tom jednotlivé čakry klienta. Čakry jsou odrazem určitých témat, jež mohou být zpracovaná či nezpracovaná. Když je čakra energeticky naplněná, je jasné, že člověk dané téma prožívá, pouští ho skrze sebe, nebrání se mu. Není-li čakra naplněná na sto procent, pak to znamená, že je blokovaná. Vezměme si jako příklad kořenovou čakru. Jejím tématem jsou kořeny, vnitřní síla a s ní související vymezení, schopnost zastat se sebe. Pokud není tato čakra energeticky naplněná, může to znamenat, že v rámci rodu nemá člověk někoho propojeného, nemá k němu třeba úctu. A to lze okamžitě promítnout konstelací. Může to také zrcadlit skutečnost, že člověk nestojí dobře ve svém místě, nečerpá tím pádem dostatek energie do kořenové čakry a konstelační téma je o tom, že například někoho zastupuje. K tomu často dochází při konfliktech rodičů nebo při rozvodu. Dítě se postaví vedle otce nebo matky a tvoří dvojici, je z něj takzvaně malý manžel nebo malá manželka. Ale tím pádem zastupuje rodiče, který odešel od rodiny, případně zemřel. Nemá-li matka vedle sebe partnera, potomek pak nestojí na svém místě dítěte, tedy nečerpá energii, která je v tom místě dítěte pro něj. Místo toho se vysiluje ve vztahu, který není rovnocenný, není pro něj správný. Někdy to tak může být i s babičkou nebo s dědečkem. Každopádně téma lze okamžitě promítnout do konstelace. Přitom konstelační příběh netvoříme, ten se vytvoří sám, vynoří se z podvědomí. Záměr je naplnit kořenovou čakru přes témata, která klient nemá zpracovaná. Moje zkušenosti přitom ukazují, že pokud má někdo čakru naplněnou pod padesát procent, jedná se už o rodovou záležitost, zátěž. Není první, kdo ji má blokovanou. A proč ji má zablokovanou také? Je to jednoduché. Když jsme malí, tak se díváme na mámu a na tátu, odezíráme. Když oni nějakým způsobem neladí se svými rodiči, zlobí se na ně, odmítají je, nemají k nim úctu a podobně, kopírujeme jejich postoj. Když se to děje opakovaně několik generací, energie v kořenové čakře stále více mizí, ubývá. A propojit to lze i s psychosomatikou, protože není-li v pořádku kořenová čakra, pak se to nejspíš projeví v nemocech močového měchýře, konečníku, děložního čípku, varlat, prostaty, potížemi kyčlí, nohou, krve, lymfy a také kůže.

Jak jste se k aurickým konstelacím dostala?

Historie je jednoduchá. Jedenáct let měřím aury, čili se mi tam to, o čem hovořím, ukazovalo. Konstelacemi jsem si potvrdila, že to opravdu tak je, to nejde zmanipulovat. No a nápad samotný propojit měření aury a konstelací vznikl doma, díky manželovi. S odstupem, který měl, vnímal velmi dobře to, o čem jsem mluvila, a upozornil mě na tuto možnost. A zvláště pro lidi, kteří potřebují hmatatelnější důkazy, potřebují cosi „vidět“, je to super. Mají vše podložené diagnostickým výstupem, není to pro ně pouhá abstrakce. Ale ani tak nebývá jednoduché něco s tím udělat. Když má člověk určité vzorce hodně „zadupané“ - vžité, je na ně zkrátka zvyklý, pomohou mu třeba až třetí, páté konstelace. Vidí sice to, co má, do určité míry je schopen logicky říci ano, to by dávalo smysl, ale dál to nepustí. Takže je to potřeba postupně jako cibuli - slupičku po slupičce - odlupovat. Představa, že někdo přijde, projde měřením a konstelacemi a odejde jako jiný a zcela zdravý člověk, je nereálná. (smích) Asi jako vše, je to proces integrace. Konstelace něco ukážou a pak je to hodně na každém jedinci. Apeluji na kurzisty a klienty, aby o tom, co prožili, tolik nepřemýšleli a aby o tom ani moc nevyprávěli. Nejde o žádné tabu, ale jak nad tím začnou moc uvažovat, snaží se to vysvětlit okolí, vystupují do rozumu a ztrácejí potenciál změny. Vrací se do škatulky logiky, osobnosti. Jenže osobnost už má strukturu, v níž byli a chtěli se z ní dostat někam jinam. Samozřejmě seminář je super, je to nádherný proces, bolavý, ale krásný, má uvolňující a léčivý účinek, ale především jde o to vpravit jeho odkaz do života. A někteří lidé to dají a někteří ne. Pořád je jen na nich, do jaké míry si dovolí změnit svůj život, opustit staré vzorce, ať už jde o ty osobnostní, nebo v rámci koncepce rodiny či společnosti.

A máte k dispozici třeba nějaké další podpůrné terapie, které lidem pomohou pohnout se vpřed?

Ke každé skupině používám Osho meditace, případně kurzistům poradím konkrétní asány z jógy, které jim pomohou udržet se v módu a naladění, v němž odcházeli ze semináře. Chystám se do tohoto systému zapojit i Bachovy květové esence. Podporuji je hlavně v tom, aby pracovali sami na sobě. Speciálně pro lidi, kteří pracují hodně ve stresu, kantory, manažery, účetní a někdy i terapeuty, je cokoli změnit velmi těžké. Mají zajeté principy, naučené zásady. Sice projdou víkendovým seminářem, ale po neděli se oklepou a sklouznou velmi rychle do starého režimu nastavení. Nazvala bych to recidivou. (smích) Pomoci jim mohu kromě zmíněných podpůrných technik i tím, že je zvu na konstelace, kdy nestaví svoji konstelaci, ale stojí v konstelaci někoho jiného. To, že se stanou součástí konstelace, je vrací do pocitů, do nastavení, v němž by potřebovali být. Motivuji je k tomu, aby zůstali napojeni na sebe, nikoli však na mě. (smích)

Mají aurické konstelace i nějaké širší využití?

Na měření aury, jednotlivých stavech v čakrách a tématech, která jsou v čakrách obsažena a propouštěna nebo naopak blokována, jsem postavila a před více než rokem spustila celý konstelační cyklus s názvem Život v harmonii. Skládá se ze sedmi víkendů se zhruba dvouměsíčním odstupem, aby tam byl potřebný prostor k tomu zažít si to. Jeden cyklus už skončil, další jsou v běhu. Systematicky jdeme v podstatě po čakrách. Začínáme kořenovou čakrou, tedy tématy stát pevně ve své pozici, najít svoje místo, uvolnit vazby a propletení s minulými generacemi, vymezit se, zastat se sebe, ale třeba i jídlo nebo sebedůvěra. Za dva měsíce je druhá čakra a témata sebeuspokojení, nezavděčovat se, dělat věci pro sebe, tak jak já je miluji a tak dál. Neotevřela jsem žádnou duchovní školičku, ale pomocí konstelační práce vlastně takový seberozvojový seminář. Je krásné, jak se skupina vždycky sejde a poskládá, řekla bych až fenomenálně. (smích) A jak skupina společně postupuje, neskládá se každý víkend jinak, jsou k sobě účastníci navzájem nesmírně přátelští, ochotní a odhodlaní se navzájem podpořit, pomoci si. Je to úžasné, z toho mám dobrý pocit a radost.

(zem)

Kontakt: www.hajiru.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475356
DnesDnes523
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1697
Tento měsícTento měsíc6986

Partnerské weby

apartman banner