0812včasnéSmutného prvenství dosahují Češi, pokud jde o rakovinu tlustého střeva a konečníku. Přitom má podle odborníků až devadesát procent postižených šanci na přežití, jestliže je nádor diagnostikován včas. Celosvětově se jedná o jedno z nejčastějších onkologických onemocnění

a přednádorové změny lze včasnou terapií zastavit dříve, než se rozvinou. Zachránit život přitom může poměrně jednoduché vyšetření krve, rozbor stolice, popřípadě kolonoskopie. Podceňovat výraznější ztrátu hmotnosti, problémy s vyprazdňováním, nechuť k jídlu, nevysvětlitelnou únavu nebo změnu v konzistenci stolice, časté průjmy, plynatost, bolesti břicha se nevyplácí, a pokud dlouhodobě přetrvávají, je třeba je brát naprosto vážně. Prevence spočívá ve správných stravovacích zvyklostech, ve zdravém životním stylu. Jak potvrzují výzkumy, rakovina tlustého střeva významně souvisí s vysokým energetickým příjmem z potravy. Proto je třeba omezit konzumaci tuků, zvláště přepálených a živočišných, s výjimkou rybího tuku. Žádoucí je vyloučit z jídelníčku uzeniny, minimálně jíst červené maso. Naopak pravidelně by se na něm měly objevovat ryby, alespoň třikrát v týdnu, čtyři až pět porcí zeleniny denně. Strava by měla být dostatečně pestrá, s menší spotřebou bílého cukru, alkoholu, naopak dostatečný by měl být příjem vlákniny a vápníku. V prevenci sehrává důležitou úlohu pravidelná pohybová aktivita, optimální tělesná hmotnost, absence kouření.

(es)

DODATEK

Pokud někomu v rodině byla diagnostikována rakovina tlustého střeva, e prevence na prvním místě. I když nepociťujete žádné zdravotní problémy, dědičné dispozice jsou závažným faktorem. O test na skryté krvácení ve stolici a další vyšetření můžete požádat svého praktického lékaře.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429948
DnesDnes66
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden66
Tento měsícTento měsíc66

Partnerské weby

apartman banner