0319zambersky 1Žamberk, jinak hezké městečko pod Orlickými horami, v minulosti trápil upír. Prastará místní legenda vypráví o smrti jistého usedlíka jménem Micohlav. Že s ním nebude všechno v pořádku, se ukázalo při jeho pohřbu - už tehdy se jeho přízrak zjevil smutečním hostům. Zanedlouho začal tento „nemrtvý“ vstávat z

 hrobu, vyhrabával z okolních rovů jiné mrtvoly a okousával je. Záhy se o něm nejen v Žamberku samotném, ale i v širokém okolí města pod Orlickými horami, vyprávěly neuvěřitelné historky. Úřady na to musely zareagovat, a když se zprávy o vampýrismu roznesly, nařídily Micohlavovo tělo vykopat, v tamním kostele uspořádat prosebnou mši, a potom mrtvole městský kat na rozcestí za městem směrem k Helvíkovicím starou motykou oddělil hlavu od těla. Teprve od té doby byl od strašného Micohlavova přízraku v Žamberku pokoj. Na druhou stranu se ale začala v údolí kolem Helvíkovic zjevovat podivná světla a ozývalo se ječení, při kterém tuhla chalupníkům v žilách krev.

0319zambersky 2Kdy nastane Soudný den?

Také další místo poblíž Žamberka je připomínkou smrti a zmaru. Nedaleko města směrem ke Kameničné (jiné prameny toto místo lokalizuje do údolí Rokytenky) leží balvan, do něhož je údajně zakletá Kamenná panna. Vždy na Velký pátek při zpěvu pašijí se zde zjevoval její přízrak, který pár odvážlivců na vlastní oči vidělo udělat jeden steh na košili. Místní pověst vypráví, že až Kamenná panna svou košili dokončí, nastane konec světa. Podobné odpočítávání zániku lidstva je známé třeba z jizerskohorských Černých jezírek, z nichž má zakletá lebka džbánem s uraženým dnem vyčerpat všechnu vodu z močálů, načež se na poutní klášter v Hejnicích zřítí mohutná skála Ořešník a nastane Soudný den. Jižně od Žamberka stával v Písečné už od konce 12. století jeden z nejstarších hradů v Podoorlicku, Žampach. V časech panování císaře Karla IV. na něm byl pánem loupeživý rytíř Jan ze Smojna, přezdívaný Pancíř. Kvůli jeho krvavému řádění v okolí Žamberku, v údolí obou Orlic i na pomezí Čech a Moravy přikázal panovník zemskému vojsku hrad oblehnout a dobýt. Loupeživý rytíř byl zajat a veřejně popraven. Od té doby lidé věří, že pod starou zříceninou jeho sídla jsou dosud dobře ukryté Pancířovy naloupené poklady a také se zde zjevuje jeho přízrak.

Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453110
DnesDnes426
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden1017
Tento měsícTento měsíc4056

Partnerské weby

apartman banner