Moderní doba, zrychlené životní tempo nedává prostor k tomu, aby se člověk zabýval banálními zdravotními problémy. Často má tendenci nad nimi mávnout lhostejně rukou. Teprve přetrvávající potíže ho mnohdy přivedou do ordinace praktického lékaře. Přesto už dlouho předtím, než nemoc vypukne, může tělo naznačovat jisté signály, že něco není v pořádku. Žádné varovné signály se nevyplatí přehlížet. Zmiňme alespoň některé.

Páchnoucí dech

Za zkaženým dechem může být mnoho příčin. Vedle nedokonalé ústní hygieny může být za nepříjemným odérem zánět dutin či cukrovka.
Velká žízeň. Nadměrná žízeň bývá jedním z příznaků cukrovky. Dalšími signály tohoto onemocnění může být i úbytek na váze, zvýšená potřeba močení, samovolně se objevující modřiny. Zvýšená žíznivost může být projevem zvýšené funkce štítné žlázy nebo třeba nedostatku vápníku v těle.

Vypadávání vlasů

Jestliže přetrvává delší dobu, příčinu lze hledat v hormonální poruše, trvalém stresu, v jednostranném jídelníčku. Může signalizovat onemocnění štítné žlázy či těhotenství.
Třes rukou. Může se objevit v případě, kdy člověk požil velké množství alkoholu, v době velkého psychického napětí. Někdy je známkou nízké hladiny cukru v krvi, projevem dehydratace nebo signalizuje Parkinsonovu chorobu, nadměrnou funkci štítné žlázy.

Hubnutí

Výrazný úbytek na váze není normální. Jestliže hmotnost bez příčiny klesá, může jít o příznak nemoci, jako jsou například cukrovka, rakovina, Crohnova choroba, cirhózu a celou řadu dalších.

Tiky v obličeji

Na vině je pravděpodobně nadměrný stres, psychické vypětí, únava. Obvykle stačí odpočinek, relaxační techniky. Jestliže problémy přetrvávají, je dobré navštívit lékaře.

Nepravidelná stolice

Pravidelná stolice je pro celkové zdraví velmi důležitá. Za náhlými a neobvyklými změnami může být nějaké závažné onemocnění - kupříkladu rakovina tlustého střeva. Jestliže je tento problém spojen s dlouhodobou únavou, úbytkem hmotnosti, nebo výskytem krve ve stolici, je třeba urychleně vyhledat lékaře.

Bolest břicha po jídle

Příčinou může být pálení žáhy, stres, v horším případě nemoci žlučníku či slinivky břišní. Při jakémkoliv podezření je třeba vyhledat lékaře.

Nadměrné pocení

Je důkazem toho, že tělo si pomáhá ve vylučování odpadových látek formou pocení. Pokud je vylučování potu extrémní, může to znamenat špatnou funkci štítné žlázy, poruchu ledvin, nástup cukrovky.

Křeče v lýtkách

Mohou být způsobeny únavou, přetažením svalů, ale také nedostatkem hořčíku, vápníku v těle stejně jako mohou signalizovat zánět nervů nebo epilepsii.

Kruhy pod očima

Jsou nejen nepříjemným estetickým problémem, ale také mohou signalizovat určitý chorobný stav. Pokud vyloučíme nedostatek spánku, permanentní únavu, může jít o závažnější nemoci, jako jsou problémy s játry nebo ledvinami.
(mv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475224
DnesDnes391
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1565
Tento měsícTento měsíc6854

Partnerské weby

apartman banner