Cizokrajné koření bylo už od pravěku významnou surovinou pro přípravu pokrmů, ale rovněž léčivým prostředkem. Připomeňme některé vzácné druhy, jaký pozitivní vliv mají na naše zdraví.
Kurkuma. V indické medicíně - ajurvédě - je ceněna pro schopnost čistit tělo, při horečkách, používá se na jaterní potíže. Kurkuma pomáhá předcházet infarktu tím, že posiluje srdeční činnost, podporuje také činnost žlučníku. V čínské medicíně se používá na jaterní potíže. Vyzdvihován je především antioxidační účinek kurkumy, který chrání buňky před škodlivými volnými radikály, koření je považováno za protirakovinné, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Obklady z kurkumy pomáhají mírnit otoky, záněty kloubů, potíže při artritidě.
Zázvor. Má v lidové medicíně široké využití. Jak potvrzují vědecké výzkumy, zázvor podporuje zdravé trávení, je účinný při bolestech hlavy, nachlazení, bolestech svalů. Díky antioxidačním látkám pomáhá předcházet i léčit celou řadu onemocnění. Lidová medicína ho například doporučuje v prevenci Alzheimerovy choroby a jiných degenerativních onemocněních mozku. Mezi další léčivé účinky zázvoru patří zmírnění nevolnosti při cestování, posilování imunitního systému, úleva při bolestech v krku a nachlazení.
Kardamon. Patří k nejjemnějšímu koření. Nesmí chybět v některých orientálních a indických jídlech, v perníku nebo vánočním pečivu. Stimuluje krevní oběh, výrazně podporuje trávení, působí proti nadýmání, upravuje činnost střev, podporuje krevní oběh. Kardamom si poradí s únavou, posiluje žaludek. Ajurvédská medicína používá toto vzácné koření při onemocnění ledvin a močového měchýře, je posilujícím lékem na srdce, pomáhá při bolestech hlavy, zmírňuje záněty.
Skořice. Na posílení organismu má nepochybně pozitivní vliv jedno z nejstarších koření na světě. Skořice zbavuje pocitu plnosti, pravidelné užívání zlepšuje mozkové funkce, má antibiotické a dezinfekční účinky. Jako přírodní léčivo se využívá proti nachlazení, chřipce, kašli. Zmírňuje potíže při menstruaci nebo problémy žen v menopauze. Podle některých vědeckých studií může skořice snižovat hladinu cukru v krvi i cholesterolu.
Hřebíček. Lidová medicína si považuje toto koření výrazné vůně a pálivě ostré chuti pro jeho dezinfekční a místně znecitlivující účinky. Proto jej lze využít jako účinnou příměs do kloktadel, k výplachům úst při zánětech dásní. Podle ajurvédské medicíny má hřebíček v prášku povzbudivě ovlivňovat činnost srdečního svalu.
Koriandr. Mírní nadýmání a pocit plného žaludku, podporuje chuť k jídlu. Jako léčivka působí na uklidnění nervové soustavy, posiluje činnost střev, zevně se používá jako mazání při onemocnění kloubů. Podporuje vykašlávání, tvorbu žaludeční šťávy, nesmí ho však používat lidé s poruchami srážlivosti krve.

 (pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500755
DnesDnes404
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3445
Tento měsícTento měsíc12101

Partnerské weby

apartman banner