Víte, že o Štědrém večeru se nesmí plakat ani se nesmějí půjčovat peníze? Pojďme se podívat na zvyky některých sousedů, kteří stejně jako my slaví nejkrásnější svátky roku.
Poláci převzali zvyky ze západu i z východu. Prastaré selské zvyky předepisují prostírání vánoční tabule i pro zesnulé členy rodiny, nepřítomnému ječ slavnostně prostřeno jídlo i pití. Polská šlechta a sedláci zvali o svátcích na hostiny trvající několik týdnů a boháči za ně prohýřili velké jmění. Velkou úlohu na vánoční tabuli hraje boršč z červené řepy, ryby, knedlíky v oleji, zelí a houby stejně jako krupicová kaše s medem.
V Anglii jsou Vánoce svátkem duše i žaludku. Ke svátkům tu patří husí paštika, pečený krocan a těžký vánoční puding. Vánoce v Anglii ale nejsou tichým a pietním svátkem, nýbrž jakýmsi karnevalem.
Až do reformace měly Vánoce vysloveně světský charakter. Bylo samozřejmé, že se hrály karty, vlastně byly v tuto dobu dovoleny všechny zapovězené hry. Hlavním předmětem, okolo kterého se točí všechny slavnosti, je jmelí. Věnce ze jmelí a palmového listí byly velmi oblíbeny zvláště u mladých lidí, neboť pod nimi panovala svoboda líbání. V Anglii je jmelí oblíbeným tématem vánočních rozhovorů, rčení a průpovídek. Anglické maminky pevně věřily, že ozdobení bytu chomáčky jmelí bude příčinou sňatků jejich dcer. Jmelí přinášelo nejen kouzlo vánoc, ale i naději do budoucna.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2434537
DnesDnes95
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden4655
Tento měsícTento měsíc4655

Partnerské weby

apartman banner