Jak se stavíte k životu? Znepokojují vás představy, co vás potká příští měsíc, máte obavy z toho, že ztratíte práci, dokážete rychle zapomenout na nepříjemné zkušenosti? Jestliže na vás často doléhají starosti, pro které se ani pořádně nevyspíte, zřejmě patříte k lidem, kteří spíš všechno vidí černě, předem očekávají špatné zprávy. Víte, že existuje souvislost mezi pesimismem a zkrácenou délkou života? Pesimismus často bývá spojený s negativismem. Jestliže vnímáte život příliš černě, utápíte mysl v katastrofických scénářích, vytváříte si negativní obrazy života, pak může taková realita opravdu přijít. Charakteristické je pro pesimisty pasivita, nesoustředěnost, nedůvěra ve vlastní schopnosti a možnosti. Každý špatný výsledek a následné zklamání, frustrace člověka s pesimistickým pohledem na svět jen utvrzují v jeho názoru.
Pozitivním myšlením lze však mnohé změnit a skutečně ovlivnit. Ani pro optimistu není každý den růžový. Potkávají ho nejrůznější problémy. Rozejde se s ním láska, přijde o výhodné zaměstnání, občas má zdravotní problémy. Důležité ovšem je, že se snaží v každém problému vidět i dobrou stránku, je zaměřený na hledání řešení, na dosáhnutí svého cíle, bere ho jako šanci a určitou výzvu, nikoliv prohru. Staví se k problémům konstruktivně, vidí realisticky své šance, zaměřuje se na úspěch.
Jak si počínat, aby vás v životě nic nerozházelo? Chce to mít správnou motivaci, i optimismu se dá naučit. Je to jako se svaly. Jestliže se neposilují, slábnou, atrofují. Proto si zapamatujte několik pravidel.
+ Buďte k sobě upřímní, nic si nenalhávejte. Pouštějte se do věcí, o nichž víte, že je zvládnete, jsou pro vás řešitelné.
+ Žijte současností! Možná máte za sebou spoustu negativních zkušeností. Z dětství, se šéfem, s životním partnerem a stále dokola se zabýváte tím, proč se to stalo, trápí vás výčitky svědomí, vracíte se k něčemu, co je dávno minulostí. Udělejte za tím tlustou čáru, odpusťte všem, kdo vám ublížili a také sami sobě.
+ Naučte se prohrávat. Není člověka, který by občas nešlápl vedle, neudělal chybu. Důležité je neztrácet naději, víru sama v sebe. Jednou prohrou život nekončí, další šance jsou vždycky na obzoru, jen musí být vůle je vidět. Smiřte se s tím, s čím se nedá nic dělat, co nelze změnit, a uvidíte, že vám bude lépe.
+ Vychutnávejte si každý den co nejintenzivněji, snažte se zažít co nejpříjemnější okamžiky, plánujte, abyste se měli stále na co těšit. Když se o vás bude pokoušet špatná nálada, budou to právě veselé zážitky, radostné vzpomínky, které vás nabijí energií, a bude zase fajn.
+ Jestliže se dostanete do složité situace, důležité je, jak na ni budete reagovat. Zda se hned rozčílíte, nebo v ní dokážete vidět pro sebe něco pozitivního. Třeba v čekárně u lékaře. Dávno minula hodina, na kterou jste byli objednáni, a vy stále čekáte, až na vás přijde řada. Nesledujte ručičky náramkových hodinek, ale snažte se čas využít pro sebe. Třeba si vyřídit několik telefonátů, rozmyslet si řeč na odpolední pracovní poradu, přečíst si denní tisk.
+ Obklopujte se veselými lidmi, vyhledávejte společnost optimistů. Snažte se vyhnout prostředí, ve kterém slyšíte stále nějaké stížnosti, nářky, kde dostávají prostor negativní emoce.
(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474341
DnesDnes89
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden682
Tento měsícTento měsíc5971

Partnerské weby

apartman banner