Hum - nejmenší město na světě - je umístěno přímo v srdci chorvatské Istrie a dnes má celkem 18 obyvatel. Celé město se doslova může obejít za deset minut, ale málokdo jím jen tak „proletí“ s ohledem na to, že město skrývá mnohé zajímavosti. Město se nachází v centrální části Istrie, v severozápadním Chorvatsku, sedm kilometrů od města Roc a 14 jihovýchodně od města Buzet.
Legenda říká, že Hum je nejmenší z jednoduchého důvodu – protože vznikl jako poslední město, umístěné v údolí řeky Mirny, a tak na jeho výstavbu zbylo nejméně kamene. Je jedním ze vzácně zachovalých vzorců městského výboje uvnitř raně středověkých hradeb. Během téměř celého tisíciletí až dodnes se mimo městské hradby prakticky nic nestavělo. Město zůstalo celé uvnitř stejných hradeb, dlouhých stovku a širokých kolem 35 metrů. Tvoří jej pouhé tři souběžné řady domů, dvě kolmé uličky a náměstí lichoběžníkového tvaru, kde je i hlavní městská brána.
Město z knihy rekordů
Unikátem je i románský kostel sv. Jeronýma ze 12. století s jedinečnými freskami. Jako nejmenší město na světě je Hum zapsán i v Guinessově knize rekordů. Hum byl jedním z nejznámějších středisek hlaholitů a jako upomínka na ně byl u města postaven ojedinělý památník – sedm kilometrů dlouhá Alej hlaholitů, ve které je na 11 kamenných obelisků ve tvaru písmen hlaholice a pomníky proslulých slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454080
DnesDnes114
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1987
Tento měsícTento měsíc5026

Partnerské weby

apartman banner