Lékaři a také léčitelé věří, že podnebí s počasím ovlivňují naše zdraví a pocit pohody. Někteří lidé jsou na tyto vlivy ještě citlivější, než je obvyklé. Mnohé účinky na zdraví mohou být sice méně nápadné a projevují se jen v určitou roční dobu. Zahrnují řadu vlivů počasí na člověka, které se navzájem kombinují a doplňují, a proto je někdy těžké přesně určit vztah mezi příčinou a následkem. Přesto jsou už známy mnohé účinky těchto faktorů při některých onemocněních.
Astma.
Průduškové astma se většinou zhoršuje při náhlém poklesu teploty, zvláště když je provázen i poklesem tlaku a zvýšenou rychlostí větru. Naopak zlepšení se často dostavuje, když stoupne tlak vzduchu a vyskytne se mlha. Záchvaty jsou méně časté v zimě, jejich počet se zvyšuje od června a zhoršuje se do pozdního podzimu.
Senná rýma
Zhoršuje se při poklesu teploty. Zároveň se počet záchvatů tohoto onemocnění zvyšuje v období květu některých rostlin, zvláště travin. Obvykle se proto horší v květnu a červnu. Kdo trpí sennou rýmou, oddychne si obvykle v zimním období.
Revmatismus a artritida
Většinou k intenzivnějším projevům bolesti dochází při poklesu teploty a silném větru, samotná vlhkost má jen malý vliv. Nejčastěji se bolesti stupňují na podzim a na začátku zimy.
Srdeční obtíže
Mnoho obtíží se objevuje krátce po prudkém poklesu teplot. V mírných krajích se nejvíce zdravotních problémů objevuje v lednu a únoru, nejméně v červenci a srpnu. V horkých oblastech je však počet tohoto onemocnění nejnižší v zimě a nejvyšší v létě.
Onemocnění z nachlazení
Změny počasí, které ovlivňují termoregulaci a stav sliznic dýchacích cest, stejně jako odolné viry působící tyto infekce, mohou zvýšit jejich počet. Studená období, následovaná náhlým oteplením, mohou zvýšit náchylnost k těmto chorobám. Onemocnění z nachlazení stoupá od září a vrcholí v únoru a březnu.
Teplota
Teplota ovlivňuje dechovou frekvenci a celkový metabolismus. V chladnějším podnebí tělo rychle vydává teplo, tím zvyšuje rychlost životních procesů a podporuje pocit životní síly. Vysoké teploty naopak zpomalují tělesné funkce a snižují hladinu energie, protože teplo je vydáváno relativně pomalu. Teplota rovněž ovlivňuje zdraví mnoha dalšími způsoby. Například zahřát se dalším jídlem nebo skleničkou, často nějakým sladkým zákuskem, tučným jídlem, kávou a alkoholem vede ke špatným návykům.
Déšť
Přes obecně rozšířený názor, že vlhko způsobuje nachlazení, neexistuje pro toto tvrzení žádný lékařský důkaz. Většina lékařů však uznává, že existuje spojení s revmatickými obtížemi.
DODATEK
Vlhkost
Vlhkost vzduchu nebo také hladina vodních par je nejnižší v zimním období. Někteří lékaři jsou názoru, že nedostatečná vlhkost v zimě způsobuje vysychání sliznic horních cest dýchacích, čímž vzniká větší riziko vzniku infekcí.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451334
DnesDnes431
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3365
Tento měsícTento měsíc2280

Partnerské weby

apartman banner