Geologové ale i asrofyzikové se shodují: Již asi před 65 milióny lety se Země srazila s jiným kosmickým tělesem. Mohla jím být kometa nebo větší asteroid. Tuto hypotézu potvrdili američtí vědci, kteří zjistili, že mezi vrchními druhohorními a pozdějšími třetihorními sedimenty je 20-30krát více iridia, než tvoří průměrné hodnoty. Odpověď na tuto anomálii byla jasná. Toto množství iridia na Zemi mohlo být importováno jedině z vesmíru, a to srážkou Země s cizím tělesem.
Změny, které po této kolizi následovaly, byly katastrofické. Předpokládá se, že prach z hornin, vyvržených po nárazu do svrchních vrstev atmosféry, podstatě omezil dopad slunečního záření na zemský povrch. To mělo za následek globální změny klimatu i pravidelně se opakujících přírodních cyklů. Je vysoce pravděpodobné, že tato tragédie předznamenala následné masové vyhynutí druhohorních veleještěrů a ovlivnila zásadním způsobem další vývoj pozemské fauny a flóry.
Dnes mají vědci za prokázané, že se podobné katastrofické události opakovaly v dějinách naší planety několikrát a vždycky se jednalo o gigantické kosmické údery.
Tak se například ví, že jedna podobná srážka se odehrála zhruba před 14 milióny lety a její pozůstatky jsou vltavíny. Tehdy bylo touto katastrofou možná zasaženo i naše území, neboť česká kotlina má řadu charakteristik kráteru, způsobeného dopadem většího vesmírného tělesa v odhadovaném průměru kolem 1 kilometru.
Mohlo tedy být střídání některých geologických epoch Země, včetně dob ledových, způsobováno podobnými vesmírnými kolizemi? Nesporně. Ačkoli to nemuselo platit vždycky.
Je propočítáno, že ročně na povrch naší planety dopadne kolem 3000 tun drobných meteoritů. Většina dalších při průletu atmosférou naštěstí shoří. Stejně tak na náš povrch dopadají každoročně tisíce tun kosmického prachu.
Zhruba před 25 milióny lety narazil do arizonské pouště obrovský bolid o hmotnosti kolem 2 miliónů tun. A poněvadž jde o území, kde přírodní eroze nepůsobí tak rychle, dodnes je zde kráter o průměru 1 200 metrů jako němý svědek dávné katastrofy, která zasáhla severoamerický kontinent. Stovky podobných stop však zahladil čas. Přesto lze ještě dnes na Zemi vysledovat pozůstatky po více než stovce takových meteoritických kráterů.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475503
DnesDnes92
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1844
Tento měsícTento měsíc7133

Partnerské weby

apartman banner