Muže postihují srdeční choroby mnohem častěji než něžné pohlaví. Podle lékařů určitě proto, že se o své zdraví méně starají, nedbají o správnou životosprávu. Holdují kouření, minimálně času věnují pohybu, libují si v tučném jídle, více solí, což jsou rizikové faktory nejen pro vznik kardiovaskulárních chorob.
I po infarktu je možné vést plnohodnotný život, pokud se pacient drží rad lékaře. V prvé řadě je to důsledná léčba doporučovanými medikamenty, ale významnou roli sehrává změna životního stylu. Jedním ze základních doporučení kardiologů je zbavení se zlozvyku kouření. Nikotin má schopnost vyvolat vysoký krevní tlak, negativně ovlivňovat hladinu cholesterolu, prokazatelně poškozuje celkové zdraví. Je třeba hlídat si v jídelníčku tuky, neboť vysoký příjem živočišných tuků má negativní vliv na kornatění tepen, vede k ateroskleróze, která je jednou z nejčastějších příčin infarktu. Žádoucí je vyloučit smažená, těžká, tučná jídla, zaměřit se na ryby, drůbež, nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu.
Po prodělané srdeční příhodě neznamená, že se má člověk vzdávat pohybu, ale je nepochybné, že musí dojít ke snížení fyzické zátěže, intenzivní pohyb není vhodný. K rizikovým aktivitám patří například tenis, fotbal a jiné míčové hry, běh, silová cvičení, posilování. Šetrným začátkem po infarktu může být třeba plavání, nordic walking, rovinatý terén při cyklistice, ale vždy po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Každopádně u lidí se srdečním onemocněním je pohyb jedním z předpokladů prevence dalšího infarktu.
(mv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475803
DnesDnes392
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2144
Tento měsícTento měsíc7433

Partnerské weby

apartman banner