Čtenářka M. T. píše: „Ráda bych se dozvěděla něco více o kustovnici čínské, jaké má účinky a podobně…“
Kustovnice čínská (Lycium chinense) je známá pod názvy wolfberry, goji a goji berry.
Tato rostlina pochází z Asie, roste zejména v jižních částech Číny. Je příbuznou kustovnice cizí (Lycium barbarum L.), jež u nás roste v živých plotech. Jedná se o keřovitou trvalku, dorůstající do výšky až tři metry. Má vejčité, protáhlé listy o délce až 7 cm, květy jsou fialové. Plody - bobule na dlouhých stopkách - mají oranžovo-červenou barvu, elipsoidní tvar a délku 1-2 cm. Připomínají šípky, ale chuťově jsou sladší, bez kyselého dozvuku. Rostlina kvete od června do září, plody dozrávají v závislosti na počasí od srpna do října, kdy se také sbírají a suší.
Využití
Kustovnice čínská je po staletí využívána v tradiční čínské medicíně. Za léčivé se považují všechny části této rostliny - plody, listí, kůra i kořeny. Je nazývána rostlinou dlouhověkosti, její plody, které zpomalují stárnutí, obsahují velké množství vitaminů A, B, C, aminokyselin, betakarotenu, polysacharidů a řadu stopových prvků (např. zinek, selen, železo, vápník atd.).
Obsahuje látky, které působí antibakteriálně, snižují riziko rakoviny, léčí kašel, podporují zdravou funkci jater a ledvin, pomáhají při cukrovce a bolestech kloubů. Zpevňuje šlachy, eliminuje závratě, hučení v uších a má silné antioxidační účinky, rovněž stimuluje tvorbu bílých a červených krvinek. Má ovšem vliv též na mužskou potenci, tedy působí i jako afrodiziakum.
V minulosti lidé užívali kustovnici čínskou pro přípravu čaje, polévek, nakládání masa i vína, případně ji žvýkali jako rozinky. Plody kustovnice sice nemají žádné toxické účinky, ale osoby s vysokou teplotou by ji neměly užívat. Podobně také jedinci trpící průjmovými obtížemi by měli být v konzumaci kustovnice opatrní.
(rid)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451284
DnesDnes381
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3315
Tento měsícTento měsíc2230

Partnerské weby

apartman banner