V každodenním životě nás často stresují nepředvídané termíny. V klášteře jsou dny naproti tomu jasně strukturovány a několik klášterních rituálů bychom si mohli od mnichů a jeptišek „vypůjčit“, abychom byli více v pohodě.
Ponořte se do svého nitra
Jak jeptišky, tak mniši začínají ráno modlitbou. My tak činit nemusíme, ale měli bychom začíná ráno o čtvrt hodiny dříve. Klidně ležte v posteli, ale bez spěchu rozmýšlejte, co je pro vás v nadcházející den obzvlášť důležité. Roztřiďte si myšlenky a ptejte se, co se musí bezpodmínečně vyřídit a co lze odsunout na druhý den. Podle tohoto plánu zabráníte pozdější hektické práci a večer budete mít dobrý pocit, jak jste všechno zvládli.
Půl hodiny na vydechnutí
Dopřejte si polední pauzu tak, jak je to v klášterech obvyklé. Pokuste si zajistit pro sebe alespoň třicet minut. V klidu se najezte, ale neprobírejte při tom pracovní záležitosti. Zbude-li vám trochu času, posaďte se mimo pracoviště někde venku a užívejte si tuto chvíli bez stresu.
Vykonávejte jen jednu činnost
Žehlíte a při tom telefonujete? Jíte před televizorem, čtete e-maily a přitom se bavíte s kolegyní? Omyl je, když se domníváte, že všechno dokážete stihnout. Naopak, přináší vám to více stresu. Věnujte se, jak to dělají jeptišky či mniši, pouze jedné činnosti, ale zato s maximální pozorností. Budete-li vykonávat pouze jednu činnost, nebude váš mozek zbytečně stresován a zatěžován.
Večer se rozlučte s dnem
Dopřejte si několik minut pouze pro sebe a uvědomte si i maličkosti, které vás potěšily, pochvalte se za práci, kterou jste zvládli dobře. Toto vědomí, že den vám přinesl i okamžiky pohody, spokojenost s tím, že jste vykonali to, co jste si předsevzali, vám zajistí klidný spánek.
(alž)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501398
DnesDnes367
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4088
Tento měsícTento měsíc12744

Partnerské weby

apartman banner