Naši předkové vypozorovali na obloze, že mezi viditelným pohybem nebeských těles a různými jevy na Zemi (například střídání ročních obdobích, záplavy, zemětřesení) existuje určitá souvislost. Egypťané si třeba povšimli, že před rozvodněním Nilu předchází objevení se jasné hvězdy – Siria.
Také si ale povšimli, že některá tělesa na obloze mění neustále svou polohu, a to bez jakékoli zákonitosti. Na-zvali je planetami a Římané jim dali jména podle svých božstev: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn. Proč se tato tělesa tak chovají, si neuměli vysvětlit. Právě proto se pustili do hledání neexistujících souvislostí mezi „blouděním“ planet a událostmi na Zemi. Slunce a Měsíc existovaly jen proto, aby dávaly světlo a teplo. O hvězdách měli nejasnou představu, ale dávali je rovněž v souvislost se životem lidí. Dosud někdy používaný výraz „narodil se pod šťastnou hvězdou“ má dnes spíše poetický smysl, ale jeho původ souvisí ještě se starověkou vírou, že hvězdy ovlivňují náš život.
Už ve starověku pozorovatelé označili na obloze 12 políček – souhvězdí – přes něž během roku putuje Slunce. Dnes jim říkáme zvěrokruh. Každé z těchto souhvězdí má podle astrologů božskou podstatu, poněvadž jsou obývány dvanácti božstvy, skrývají se pod různými formami. K nim patří ještě pět planet a rovněž Slunce a Mě-síc. Těchto sedm vesmírných těles putuje na své cestě po obloze od jednoho souhvězdí ke druhému. Astrologové vycházejí z jejich polohy ve 12 souhvězdích a předpovídají budoucnost. Tomu, kdo se narodil ve znamení Jupitera, bylo dříve věštěno, že prožije bohatý život a dočká se velké pocty. Astrologie, zdá se, nezanikne nikdy. Lidé se k ní totiž budou vždycky obracet a ptát se hvězd na svoji budoucnost.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501435
DnesDnes404
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4125
Tento měsícTento měsíc12781

Partnerské weby

apartman banner