Čtenářka Milada V. ze Semil se redakce dopisem zeptala: „Je pravda, že podobně, jako jsou náš charakter a některé životní události, jimiž procházíme, zachyceny v čárách na našich dlaních, lze leccos vyčíst i ze stavu našeho chrupu?…“
Zubní lékařka a čelistní chirurg Michelle Cafin tvrdí, že zuby je možno přiřadit k určitým orgánům (například přední řezáky souvisí s ledvinami a močovým měchýřem). Zároveň zuby prý souvisejí s energetickými rovinami, tedy akupunkturními meridiány. Jelikož každá energetická rovina odpovídá určitému duševnímu stavu - určité psychické složce, skutečně prý lze na základě chrupu sestavit psychoemocionální schéma určité osoby.
Základní symbolika zubů
Přední řezáky (jedničky) - přední řezák vpravo nahoře odpovídá mužskému archetypu, symbolizuje otce, autoritu, Boha a ducha (vnitřní mužský princip v muži i ženě). Přední řezák vlevo nahoře odpovídá ženskému archetypu, symbolizuje matku, ženu a duši (vnitřní ženský princip v muži i ženě). Řezáky naznačují, jak reagujeme na otce a matku a příslušné archetypy. Pokud se třeba řezáky překrývají, pak často v rodině hraje dominantní úlohu jeden z rodičů. Dolní řezáky ukazují význam a roli rodičů v každodenním životě dítěte. Lidé s mezerou mezi řezáky mívají potíže se sladěním ženské a mužské stránky své osobnosti. Muže tak mohou ženy zároveň přitahovat i odpuzovat, ženy zase mají tendenci uvádět muže, s nimiž žijí, v pochybnosti.
Postranní řezáky (dvojky) - vypovídají o temperamentu, o tom, jak člověk reaguje na archetypy. Když pravý postranní řezák vystupuje dopředu, znamená to, že má daný člověk ambice a umí obhájit svou svobodu, ale zároveň je ve sporu s otcem. Stejná poloha levého postranního řezáku naznačuje konflikt s matkou. Jestliže postranní řezáky rostou přes přední, pak má převahu dítě nad rodiči, případně rodiče v jeho životě nefigurují. Pokud rostou řezáky dozadu, je to příznak podřízenosti (buď autoritě otce nebo matky, podle toho, o který se jedná zub). Z kazu na levém postranním řezáku lze usuzovat na problémy v afektivní sféře, je-li ústní hygiena dobrá, znamená kaz citové problémy. Kaz totiž často vyvolává změna na úrovni fyzického těla, jejíž příčinou bývá emocionální napětí.
Špičáky (trojky) - objevují se ve věku, kdy člověk nejen pohlavně dospívá, ale se rovněž začíná zajímat o sex. Pravý horní symbolizuje způsob, jakým se chceme prezentovat vnějšímu světu. Levý horní ukazuje vnitřní postoj vůči změnám. Pravý dolní je výrazem toho, čeho chceme dosáhnout navenek. Levý dolní špičák vyjadřuje způsob, jakým vyjadřujeme své vnitřní proměny. Špičáky mají každopádně velký význam, jsou-li vytrženy, lze pozorovat pokles vitality (zvlášť po vytržení těchto dolních zubů).
Přední stoličky (čtyřky) - zastupují naše JÁ a naše tužby, odpovídají jim kolena. Když se tedy dětem systematicky vytrhávají stoličky, aby se uvolnilo místo v dásni, trpí tím jejich vědomí vlastního já, jsou přeorientovány z individuálního na kolektivní systém, podrobují se autoritě, kterou však nechtějí akceptovat. Přední stolička vpravo nahoře prozrazuje, jak bychom se chtěli jevit navenek. Ta vlevo nahoře odpovídá touhám spojeným s citovým světem a s náklonností. Přední stolička vlevo dole ukazuje, jak umíme vyjadřovat svá přání ve svém bezprostředním okolí, zda a jak jsme schopni sdělit své pocity druhým. Přední stolička vlevo dole ztělesňuje realizaci plánů.
Zadní stoličky (pětky) - jsou o tvořivosti. Zadní stolička vpravo nahoře symbolizuje náš vývoj ve vnějším světě (děti a plány, které chceme uskutečnit). U žen, které prodělaly spontánní nebo umělý potrat, které ztratily dítě nebo jsou neplodné, bude tento zub s největší pravděpodobností podvyživený a zakrytý korunkou. Zadní levá horní stolička je zvláštní zub, souvisí s karmou. Vyjadřuje prazákladní zaměření jedince, ukazuje, proč přišel na tento svět.
Zadní stolička vlevo dole ukazuje, jak využíváme v životě matčiny energie. Když tento zub roste do nitra úst, pak je to obvykle známka dominantní a potlačující matky. Zadní stolička vpravo dole souvisí s konkrétní realizací v profesní oblasti. Pronikavé změny v zaměstnání mohou tento zub ovlivnit.
Přední moláry (šestky) - objevují se ve věku šesti až sedmi let, kdy se dítě začíná prosazovat. Obecně je lze spojovat s postavením, jaké chtějí lidé zaujmout. Přední molár vpravo nahoře ukazuje na místo, jaké bychom chtěli zaujmout vůči vnějšímu světu (stává se, že když se zub kazí, musí se člověk z nějakých důvodů svých životních plánů vzdát). Přední molár vlevo nahoře odpovídá úloze, kterou bychom rádi zaujali, abychom mohli vyjádřit své city. Přední molár vlevo dole odpovídá touze být milován (mají-li děti pocit, že nejsou rodiči dostatečně milovány, bývá tento zub jako první napaden kazem). Přední molár vpravo dole zastupuje práci. Problémy ve sféře zaměstnání se tak mohou projevit nejrůznějšími symptomy u tohoto zubu. Tento molár souvisí ovšem jaksi i se smrtí a znovuzrozením. Každý začátek znamená též odumírání zastaralých struktur a zrod struktur nových.
Zadní moláry (sedmičky) - odrážejí vztahy k okolnímu světu, ukazují, jak na nás reagují naši bližní. Zadní molár vpravo nahoře je spojen s událostmi, jež souvisejí s vnějšími okolnostmi práce a každodenního života. Zadní molár vlevo nahoře ukazuje, zda žijeme v harmonickém vztahu se svými nejbližšími. Tento zub může onemocnět, když v partnerském svazku jeden zklame očekávání druhého. Spory mohou poškodit také zadní moláry dole.
Zuby moudrosti (osmičky) - v nich je skryta individuální energie, která souvisí s kolektivním a univerzálním vědomím. Představují naši schopnost splynout v dokonalém souladu s naším mystickým JÁ.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475551
DnesDnes140
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1892
Tento měsícTento měsíc7181

Partnerské weby

apartman banner