Náš úspěch a kreativitu omezují stereotypy v myšlení, které nám přinášejí stres, úzkost a strach ze selhání a všeobecně nám komplikují život. V dnešní hektické době zaměřené na výkon je velmi těžké se takových stereotypů zbavit, ale rozhodně bychom měli alespoň občas zkusit toho svého vnitřního hodnotitele „vypnout“ a dělat to, co cítíme, že dělat chceme, co nám dělá radost a potěšení.
Nebuďte vztahovační
Neberte si věci osobně a snažte se odbourat sebehodnocení založené na hodnocení druhých. Většinou máme tendenci si chování druhých, zvláště to negativní vůči nám, vysvětlovat tak, že jsme ho nějak způsobili, že druhý vyjadřuje negativní vztah k nám, naši chybu nebo nedostatečnost. Nebereme ale moc v úvahu, že lidé nás a naše chování vnímají skrz svoje vlastní emoce, vlastnosti, zážitky a zkušenosti. Tedy přes filtr svého já. Navíc do toho vstupuje jejich aktuální naladění a životní situace. Je tedy důležité situaci vždy hodnotit především svýma vlastníma očima. Chování druhých vnímat, reagovat na ně, ale pokusit se oprostit od toho, že si toto chování budeme vztahovat na naši osobu, že se nás bude dotýkat a zpochybňovat naše sebehodnocení.
Vraťte se do dětství
Dalším stereotypem našeho myšlení je přílišné hodnocení - sebe, druhých, věcí, situací, pocitů, zkušeností. Když jsme byli děti, uměli jsme spontánně vykonávat nejrůznější činnosti, s nadšením jsme zkoušeli nové věci, a to všechno bez strachu z neúspěchu, bez potřeby být nejlepší, dělat všechno bezchybně a správně. Postupem času, vlivem nároků a hodnocení okolního světa, jsme tuto schopnost začali ztrácet. Naše JÁ se stalo přísným hodnotitelem a soudcem, přirozenou spontánnost a nadšení potlačujeme. Začal se vynořovat strach z neúspěchu a potřeba dělat jen to, v čem pravděpodobně uspějeme „bez ztráty kytičky“. To s sebou nese strach a obavy, že se čím dál tím méně pouštíme do nových aktivit, neobjevujeme nové postupy a způsoby řešení.
Přestaňte škatulkovat
Máme tendenci si život i lidi kolem sebe škatulkovat, rozdělovat do kategorií dobrý - špatný, úspěšný - neúspěšný. To nás omezuje v kreativitě, přináší stres, úzkost, strach ze selhání a brání nám to v prožívání radosti z činností a z objevování nového. Každý z nás velmi dobře ví, čeho by se měl v životě vzdát a co mu život komplikuje. Přesto to ne každý zvládne skutečně udělat. Jako bychom to, co nám vlastně škodí, nějak potřebovali a přitom si často neuměli odpovědět na otázku: K čemu nám to je, co nám to vlastně přináší? Neubližuje nám to?
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475550
DnesDnes139
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1891
Tento měsícTento měsíc7180

Partnerské weby

apartman banner