Selen je významným antioxidantem a chrání organismus nejen proti volným radikálům, ale i proti škodlivému záření a virové a bakteriální infekci.
Revmatismus
Nízké hodnoty selenu při revmatismu naznačují, že nedostatečné zásobování nezbytným selenem může odpovídat za vznik této choroby. Selen navíc pomáhá snižovat revmatické bolesti, poškození chrupavek a otoky kloubů.
Detoxikace organismu
Selen (spolu s vitaminem E) minimalizuje účinky znečištěného prostředí, působí proti jedovatým zplodinám a nebezpečným látkám a napomáhá detoxikaci organismu. Tento minerál je schopen vázat a do určité míry neutralizovat škodlivý vliv tzv. těžkých kovů (například rtuti, olova a kadmia), které ohrožují především obyvatele velkých měst a kuřáky. Selen sice nedokáže zcela eliminovat negativní vliv těchto látek, ale výrazně jej omezuje.
Potence
Muži mají větší potřebu selenu, neboť selen patří mezi minerály, které se koncentrují ve varlatech a spermiích. Tento minerál se podílí na tvorbě spermatu a zachování zdravé prostaty. Dostatečná zásoba selenu může zvýšit pohlavní funkce a sexuální potenci. Mnohé výzkumy potvrzují, že selen chrání před rakovinou prostaty. Nízká hladina selenu může mít vliv i na plodnost, neboť se snižuje pohyblivost a vitalita spermií.
Přírodní zdroje
Selen obsahují obiloviny, celozrnná mouka a výrobky z ní, kukuřice, neloupaná rýže, obilné klíčky, para ořechy, mořské ryby, dary moře - humr, langusty - maso a vnitřnosti, brokolice, rajčata, cibule, fazole, houby a česnek.
(hen)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475374
DnesDnes541
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1715
Tento měsícTento měsíc7004

Partnerské weby

apartman banner