Devil´s Tower (Ďáblova věž) je výsledkem sopečné extruze před asi šedesáti miliony let a tyčí se do výšky asi tři sta devadesát metrů. Byla posvátným místem pro některé indiánské kmeny ještě předtím, než vznikly první psané záznamy. K původu této hory se váže několik legend. Nejznámější je příběh, který je společný Kiowům, Arapahům, Vránám, Šajenům a Siouxům. Podle této legendy si v lese hrálo sedm děvčátek, když je začal pronásledovat obrovský medvěd. Dívenky prchaly, ale medvěd je doháněl. V posledním zoufalém pokusu o záchranu vylezly na malý nízký balvan a modlily se o záchranu k Velkému duchovi. Balvan začal růst k nebi, děvčátka zvedl a před medvědem je zachránil. Rozhněvané zvíře se snažilo vyšplhat po rostoucí hoře za nimi, ale stále padalo na zem. Stopy po drápech zoufale se sápajícího medvěda lze na skalách vidět po celém obvodu jako hluboké svislé rýhy, jež jsou typickým znakem hory. Skalisko rostlo a rostlo, až děvčata vystrčilo do nebe, a ony se proměnily v sedm hvězd souhvězdí Plejády.
Indiánské kmeny této hoře říkají Mateo Tepee (nebo Mato Tipila), což lze volně přeložit jako Příbytek grizzlyho. První bělošští prospektoři, kteří ji objevili v roce 1875, jí dali jméno Ďáblova hora podle starého indiánského názvu „Věž špatného boha“.
Věž se těší velkému respektu a je to posvátné místo, kam mnoho kmenů přichází za viděním. Je známo, že ji navštívil i náčelník Sedící býk, aby zde zažil mystické jasnozření potřebné k porážce bělošských vetřelců. Příznivci hnutí New Age využívají věž za tímto účelem dodnes. Mnoho indiánů je přesvědčeno, že na jejím téměř plochém vrcholu sídlí dobrotiví duchové: nejslavnější z nich je Thunderbird, obří orel s tak velkým rozpětím křídel, že dokáže zastínit slunce. Ten sedává na vrcholu věže, rozhlíží se a hlídá a chrání indiánské kmeny.
K záhadnosti hory přispěly i podivné světelné jevy, které byly v jejím okolí spatřeny. Lidé jsou přesvědčeni, že se jedná o UFO. V roce 1977 se hora proslavila i mezinárodně jako ústřední téma filmu Blízká setkání třetího druhu, kde byla zpodobněna jako přistávací plocha pro mimozemské návštěvníky. Prezident Theodore Roosevelt prohlásil v roce 1906 lokalitu za první americký národní park.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505411
DnesDnes470
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3663
Tento měsícTento měsíc16757

Partnerské weby

apartman banner