Jde o malý, co do rozměrů zanedbatelný, ale pro fungování organismu nadmíru důležitý orgán. Produkuje dva hormony - tyroxin a trijodtyronin. Ty se podílejí téměř na všech procesech. Ovlivňují metabolismus základních živin, mají vliv na centrální nervový a srdečně-cévní systém, na plodnost, na kostní a svalovou hmotu. Podílejí se na termoregulaci a mají vliv na hospodaření organismu s vodou a solí. Přitom je správné fungování štítné žlázy zcela závislé na jedné látce - jódu.
Onemocněním štítné žlázy trpí zhruba 10 % populace, přičemž v daleko větší míře postihuje ženy (asi 8x více). U žen nad 55 let věku se dokonce potíže objevují až u 15 % populace. Nejčastější příčinou poruch je chronický autoimunitní zánět, kdy organismus prostřednictvím protilátek může paralyzovat činnost štítné žlázy. Bohužel současná medicína neumí toto onemocnění vyléčit. Změna velikosti štítné žlázy (odborně struma, lidově vole) nemusí ještě mít vliv na její funkčnost. Struma může vzniknout z celé řady příčin, typicky však z nedostatku jódu nebo na základě zánětu.
Funkční poruchy se týkají její zvýšené či snížené funkce, častěji dochází ke snížení. To je zákeřné tím, že se projevuje velmi pomalu. Jde o únavu a celkové zpomalení organismu - metabolismu, srdečního tepu, ale i řeči a pohybu, schopnost vytvářet teplo. Dále se objevuje snížená schopnost soustředění, poruchy paměti, snižuje se zájem o okolí. Charakteristické bývají také svalové bolesti a vysoký krevní tlak. Po nasazení léků s obsahem hormonů se rychle vše upraví.
U zvýšené funkce jsou projevy opačné, dochází k celkovému zrychlení organismu - zrychlená srdeční činnost, nervozita, podrážděnost, stálý pocit horka, častější vyměšování a úbytek na váze. Zhruba 70 % pacientů je štítná žláza odoperována nebo část jich může podstoupit léčbu radiojódem, který žlázu „spálí“. Tito lidé pak musí stále užívat léky s obsahem tyroxinu.
Fungování štítné žlázy má velký význam pro celý lidský život. V raných fázích vývoje dítěte jsou hormony štítné žlázy nutné nejen ke správnému vývoji nervové soustavy, ale ovlivňují i harmonický vývoj jedince. V dospělosti se její činnost zaměřuje více na metabolické procesy v organismu.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504597
DnesDnes229
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2849
Tento měsícTento měsíc15943

Partnerské weby

apartman banner