Korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou, za niž byly prohlášeny v roce 1962 na druhém místě po Pražském hradě. Uloženy jsou v Korunní komoře chrámu sv. Víta v Praze, odkud jsou vynášeny jen při zvláštních příležitostech. Vstupní dveře, které se nacházejí v kapli sv. Václava, jsou opatřeny sedmi zámky. Svatováclavská koruna
Tvoří ji: čelenka, složená ze čtyř dílů se čtyřmi velkými liliemi, nahoře propojena dvěma oblouky. Kde se oblouky kříží, je posazen malý křížek.
Váha: koruna váží 2,358 kg. Její součástí jsou i dvě čepičky (jedna vnitřní, druhá sloužila jako ochrana pomazání) a spolu s nimi koruna váží celkem 2,475 kg.
Rozměry: koruna je 19 cm vysoká a v průměru má také 19 cm.
Zlato a drahokamy: je vyrobena ze zlata o ryzosti 21-22 karátů, osazena celkem 94 drahokamy (19 safírů, 44 spinelů, 1 rubín a 30 smaragdů) a 20 perlami. Z devatenácti safírů se šest řadí mezi deset největších známých safírů na světě!
Žezlo
Tvoří ho: zlatá hůlka, složená z několika částí, spojených prstenci. V místě rukojeti jsou prstence lemovány perlami. V horní části je složitý ornament v podobě jakéhosi květu, osazený drahokamy.
Váha: žezlo váží 1,013 kg.
Rozměry: 67 cm dlouhá hůlka.
Zlato a drahokamy: je ze zlata o ryzosti 18 karátů, osazeno 4 safíry, 5 spinely a 62 perlami.
Královské jablko
Tvoří ho: dvě zploštělé polokoule, spojené prstencem s menšími safíry, spinely a perlami. Na obou jsou vyryté výjevy ze Starého zákona (nahoře příběh Davida, dole příběh Adama). Má symbolizovat vládu nad světem a kříž na vrcholu symbolizuje křesťanského krále. Kolem kříže je nápis „Hospodine, z tvé moci raduje se král a z pomoci tvé jásá“.
Váha: 780 gramů.
Rozměry: vysoké 22 cm.
Zlato a drahokamy: zlato o ryzosti 18 karátů, osazené 8 safíry, 6 spinely a 31 perlami.
Kříž a další
Některé zdroje ke korunovačním klenotům přidávají také kříž, který nechal vytvořit Karel IV. roku 1354. Je dutý a ukrývá památné relikvie, jako např. trny z Kristovy koruny. Kříž byl použit pouze při korunovacích Ferdinanda I. (1527), Maxmiliána II. Habsburského (1562) a Rudolfa II. (1575). Součástí korunovačního souboru byl i plášť a další součást oděvu: pás, manipul, štola a hermelínový límec. Ve středověku patřily k souboru ještě prsten, zlaté náramky a křišťálová nádoba na svěcený olej pro pomazání krále.
(vlab)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475554
DnesDnes143
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1895
Tento měsícTento měsíc7184

Partnerské weby

apartman banner