Peněz není nikdo dost. A zvláště v dnešní ekonomické situaci, která přináší nejistotu, nezaměstnanost, jsou to finanční problémy, co velmi často vyústí v partnerský konflikt a hádky. Život od výplaty k výplatě je pro řadu rodin naprostou samozřejmostí a svým způsobem noční můrou. Mít finance pod kontrolou, naučit se správně hospodařit s penězi, umět šetřit je jedinou cestou, jak se vyhnout stresu, úzkosti, beznaději.
Kam se rozkutálí?
Prvním krokem vedoucím k úspěšnému šetření je analýza výdajů. Přehledně si sepište, za co peníze vydáváte. K pravidelným výdajům patří úhrada bydlení - nájem, poplatky za elektřinu, topení, plyn. Pak jsou to koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas, provoz internetu, telefon. K dalším pravidelným položkám, které ukrajují z rodinného rozpočtu, bývají zpravidla životní a pojištění domácnosti, stavební spoření, penzijní připojištění a různé půjčky. Například hypotéka, úvěry, leasing. Do nepravidelných výdajů, jejichž výše může být v každém měsíci různá, počítáme náklady na domácnost - nákupy potravin, oblečení, nezbytné věci do domácnosti, krmení pro zvířata, zájmové kroužky dětí, léky, částka na provoz automobilu, záliby, koníčky, dopravu a podobně. Výsledná suma ukáže na přibližné měsíční výdaje. Ideální je, když jsou příjmy alespoň o deset až patnáct procent vyšší než náklady.
Hlídání rozpočtu
Podle této analýzy je žádoucí jednotlivé částky přizpůsobit realitě, podívat se na ně pod drobnohledem, zvláště jestliže se v rodinné kase nesejde tolik peněz, kolik by bylo na pokrytí všech nákladů zapotřebí. Zaměřit se na oblasti, kde lze nějakou korunu opravdu ušetřit. Jednou z oblastí, kde je to možné, jsou náklady za potraviny. Důležité je nenakupovat impulzivně, podle chuti, ale snažit se smysluplně hospodařit, šikovně kombinovat, zaměřit se třeba na sezónní výprodeje, slevové poukazy a podobně.
Udělejte si pořádek
Pořádkem v účtech a platbách můžeme předejít mnohým nepříjemnostem, sankcím, zbytečným poplatkům. Základem je vyrovnat všechny platby a složenky v řádném termínu, nejlépe v okamžiku, kdy je nalezneme v poštovní schránce. Ušetřit se dá například i on-line bankovnictvím, zrušením účtů, které delší dobu nepoužíváte, neboť se vyhnete poplatku za jejich vedení. Snížit se dá i poplatek za různá pojištění. Zkontrolujte si pojistné smlouvy, zda není váš majetek nadhodnocený a neplatíte zbytečně za nepotřebné položky. Vybírejte peníze pouze ze svého bankomatu, poplatky z bankomatů cizích bank by mohly vyjít dráž. Pozor na kreditní karty, zbytečně svádí k tomu pořizovat si věci, které člověk nepotřebuje.
Deset procent platu
I když netrpíte nouzí nebo vycházíte s penězi na doraz, dobré je deset procent z výdělku odkládat. Ne však na koupi nových potahů do auta či počítač a modernější mobil, ale pro případ nouze, jako železnou rezervu. Nikdy nevíte, zda vás z aktivního pracovního života nevyřadí nemoc, ztráta zaměstnání nebo jiný životní karambol.
(pru)

DODATEK
I při běžných nákupech se dá hodně ušetřit. Na velký nákup je dobré si pořídit seznam věcí, které je skutečně zapotřebí koupit, a toho se držet. Uvidíte, že pořídíte mnohem méně zbytečností, než kdybyste se vydali do obchodního centra bez „nápovědy“.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500440
DnesDnes89
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3130
Tento měsícTento měsíc11786

Partnerské weby

apartman banner