Změnou životního stylu lze účinně zabránit vzniku tohoto zákeřného onemocnění. Karcinom prsu je nejčastějším nádorem u žen. Až devadesát procent pacientek, u nichž je nádor odhalen včas, může být současnými léčebnými postupy vyléčeno. Jaká preventivní opatření doporučují lékaři? Pravidelný pohyb
Pravidelná fyzická námaha sníží hladinu estrogenů v těle a tím i riziko rakoviny. Věnovat se jakémukoli druhu sportu je žádoucí alespoň třikrát v týdnu, pohybu věnovat nejméně půl hodiny. Kromě jiného se tím podpoří ty části imunitního systému, které potírají růst rakovinotvorných buněk.
Hlídejte si hmotnost
Vyvarujte se nadváhy, radí odborníci. Estrogeny se tvoří nejen ve vaječnících, ale také v tukové tkáni. Obezita představuje významný rizikový faktor vzniku této zákeřné choroby. Jak zjistili američtí vědci, čím více žena po dosažení osmnácti let věku přibere, tím větší je její riziko onemocnění rakovinou v menopauze.
Pestrý jídelníček
Podle mnoha studií vitaminy, pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, balastních látek je významnou prevencí růstu nádorových buněk. Vhodná není častá konzumace cukru, bílé mouky, mléčných výrobků, živočišných tuků, ztužených tuků a levných stolních olejů, pokrmy z rychlých občerstvení.
Zbavte se svých zlozvyků
Jestliže kouříte, nepřiměřeně konzumujete alkoholické nápoje, počítejte s tím, že riziko vzniku rakoviny stoupá až o dvacet procent. Ovšem sklenička kvalitního červeného vína, sklenka piva denně představuje důležitý zdroj stopových prvků, antioxidantů, které si poradí s nebezpečnými volnými radikály v těle.
Samovyšetření
Včas odhalený nádor se dá úspěšně léčit. Proto je velmi důležité pravidelné samovyšetření prsou alespoň jednou za měsíc, druhý třetí den po menstruaci. Objeví-li žena uzlinky v podpaží, jakékoli změny na prsou, neměla by návštěvu lékaře odkládat. Každá žena ve věku nad 45 let má právo na bezplatnou preventivní prohlídku jednou za dva roky. Vyšetření na mamografu může mnohdy zachránit život.
Pozitivní myšlení
Není bez zajímavosti, že optimistický pohled na svět, pozitivní myšlení může v prevenci rakoviny prsu sehrávat důležitou roli. Alespoň to vyplývá z výsledků jednoho izraelského průzkumu. Analýza izraelských vědců prokázala, že určitá forma rakoviny se objevuje méně u žen, které jsou šťastné, spokojené, než u jejich vrstevnic, co podléhají často stresu a jsou přehnaně ustarané. Život v napětí může riziko onemocnění rakovinou zvyšovat.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500288
DnesDnes582
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2978
Tento měsícTento měsíc11634

Partnerské weby

apartman banner