Jednou z nejfantastičtějších institucí středověku byly soudy se zvířaty. Jeden historik jich zaznamenal v jednom století na 200.
V normanském městě Falaise byl obžalován roku 1386 vepř, že usmrtil dítě. Přelíčení se odbývalo velmi slavnostním způsobem a bylo na něm celé město. Soud došel k vážnému rozhodnutí, že provinilec bude sťat. Nešťastníka pak oblékli do lidských šatů, zpráskali a dopravili k popravnímu špalku, kde byl rozsudek vykonán.
Svině byly vůbec nejčastějšími provinilci. Toulaly se volně po městě, vykonávajíce funkce jakési zdravotní policie, a požíraly, kde co bylo. Byly tak divoké, že nebyly před nimi bezpečny ani děti.
Roku 1547 byla v Sévigny souzena svině a šest selátek, že zabily a sežraly dítě. Obhájce však přednesl tak skvělou obhajovací řeč, že jen svině byla odsouzena k smrti a mladí vepříci byli osvobozeni, protože „byli ještě mladí a jejich matka je svedla špatným příkladem“.
Roku 1370 sežraly tři svině chlapečka burgundského pastýře. Byly zatčeny a s nimi celé stádo mláďat jako spoluviníci, ale majitel prosil za selátka tak, že vévoda Burgundský vydal rozsudek, že jenom tři svině mají být popraveny, „ačkoliv“, dodal, „ostatní se dívaly na smrt chlapečka a nebránily jej“.
Roku 1314 pobodal v Moissy býk člověka tak vážně, že zemřel. Zvíře bylo uvězněno v obecní šatlavě spolu s jinými vězni, jak tomu bylo tehdy zvykem, a odsouzeno k smrti provazem.
Soud v Dijonu odsoudil roku 1639 koně pro zabití a ještě roku 1694 byla na rozkaz krajského soudu v Aix upálena kráva. Obě zvířata prý byla posedlá ďáblem a výslechem svědků bylo zjištěno, že své zločiny provedla vědomě!
Souzeni a popravování byli také vzteklí psi. Před smrtí byli mučeni podle toho, kolik předtím pokousali lidí. Užívalo se i skřipce a jiných obvyklých středověkých vyšetřovacích náčiní, aby na nich vynutili přiznání.
Zvířata byla připouštěna i jako svědkové. Člověk, obžalovaný z vraždy, si přinesl k soudu kočku, psa a kohouta. V jejich přítomnosti přísahal, že je nevinen a když zvířata mlčela, byl osvobozen. Kdyby lhal, Bůh by jim dal dar řeči, aby zločinec neunikl zaslouženému trestu.
(ry)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500310
DnesDnes604
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3000
Tento měsícTento měsíc11656

Partnerské weby

apartman banner