Asi každý z nás si pamatuje klasický výrok „štěstí - muška jenom zlatá“, který byl zpopularizován Jaroslavem Žákem v legendárním filmu Cesta do hlubin študákovy duše. Z toho jasně vyplývá, že „muška jenom zlatá“ je něco nesnadno polapitelného, i když…
Trocha teorie neuškodí
Možná ani netušíte, že vše, co sníme, nás nějakým způsobem ovlivňuje. Potraviny totiž nepůsobí jen na naše zdraví, ale také ovlivňují naší náladu, emoce a energii. Tedy to, zda jste unavení, ospalí, mrzutí a nechce se nám ráno z postele, stejně jako to, že sršíte vtipem a energií. To vše potvrzují i mnohé vědecké studie.
Rozjasňovač nálady
Látkou v těle, která nejvíce ovlivňuje naši náladu, je serotonin. Je jedním ze základních nervových přenašečů, umožňuje komunikaci mezi jednotlivými synapsemi v mozku a ovlivňuje tak emoce, uklidňuje a tlumí nervový systém, ale i bolest a spánek. Jeho nedostatek působí depresi, poruchy spánku či podrážděnost. Naopak dostatek této látky se postará o pocity radosti, pomůže rozptýlit starosti, přispívá k celkovému pocitu pohody a zlepšování nálady.
Jídlem ke spokojenosti

Tryptofan je aminokyselina důležitá k produkci serotoninu. Může nám pomoci zbavit se vnitřního napětí, úzkosti nebo neklidu, dokáže zmírnit i abstinenční příznaky při odvykání kouření, alkoholu a jiných závislostech. Přírodními zdroji tryptofanu jsou hovězí maso, ryby (losos), krůtí a kuřecí maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, celozrnná mouka a výrobky z ní, pšeničné klíčky, banány, slunečnicová semínka, seznamová semínka, ořechy, ovesné vločky, luštěniny, rajčata, celer, špenát, avokádo, zelené fazole a čokoláda. Ale samotný tryptofan k pocitu štěstí nestačí, jeho výrobě musíme ještě trochu pomoci.
Nezbytné sacharidy
Sacharidy zvyšují množství tryptofanu doručeného do mozku. Ve svém jídelníčku dávejte přednost složeným sacharidům (celozrnnému pečivu, cereáliím, zelenině, těstovinám, luštěninám), které se do krve uvolňují pomaleji, a tím pádem vám dobrou náladu udrží mnohem déle. Vyhýbat byste se měli jednoduchým „rychlým“ sacharidům obsaženým například v bílém pečivu, sušenkách a dalších sladkostech.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500438
DnesDnes87
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3128
Tento měsícTento měsíc11784

Partnerské weby

apartman banner