Mluvte sami k sobě
Budete-li při nějaké činnosti mluvit nahlas, může vám to pomoci lépe se soustředit a snadněji si pamatovat. Když si při řešení nějakého problému povídáte, posílí to vaši paměť, protože používáte mysl i smysly. Podle prováděného výzkumu si lidé zapamatují pouze 20 procent toho, co slyší, ale celých 70 procent všeho, co říkají.
Buďte k sobě nároční
Zapojujte svůj mozek a každý den se snažte naučit něco nového, ať už jde o osvojení nového slovíčka či cokoli jiného. Nebraňte se novým informacím, nebojte se učit, i když jste již dávno opustili školní lavice. Možná se danou věc nenaučíte dokonale, máte alespoň jistotu, že jste udělali něco pro své duševní zdraví.
Nezahlcujte se informacemi
Přísun informací v dnešní době dosahuje neuvěřitelných rozměrů a není divu, že naše vnímání začíná být přehlcené. Prostřednictvím televize, novin, časopisů, knih, internetu dnes máme přístup k obrovskému množství informací, což klade na naši paměť vysoké nároky. Někdy to vede až k tzv. informačnímu stresu. Abyste se s tímto „návalem“ informací vyrovnali, musíte si ujasnit, co je pro vás důležité, jaké jsou vaše priority a odstranit nepodstatný balast.
Vybavujte si vzpomínky
Prohlížejte si fotografie a probírejte se i dalšími svědky minulosti. Snažte si vzpomenout na to, co bylo. Zavzpomínejte na svá školní léta, na spolužáky, učitele a podobně. Je zajímavé, že vzpomínky na dospívání jsou ve stáří živější, než vzpomínky na střední věk. Je to patrně proto, že střední věk je životní období, v němž u většiny lidí převládá rutina.
Vizualizace je klíčem k úspěchu
Vizualizace je náš vnitřní zrak, díky němuž vidíme předměty a události mimo reálný čas. Je klíčovým procesem při všech lidských úkonech. Přesvědčujeme v ní sami sebe, v čem a jak můžeme dosáhnout úspěchu. Platí to i v běžném životě, neboť například mnoho umělců si před vystoupením v duchu přehrává svůj výstup a snaží se předvídat možné překážky a jejich řešení. Někteří světoví tenisté si vizualizují úder míčku, než začnou hrát. Úspěšní lidé vidí sami sebe dělat věci, o kterých jim jiní lidé říkají, že jsou neproveditelné. Zenové umění dělá z této schopnosti náboženství. Zenoví mistři zastávají názor, že duševní zrak vidí mnohem jasněji než zrak vnější. Jedním z cílů zenového učení je naučit se důvěřovat a spoléhat na svůj vnitřní zrak.
Buďte psychicky aktivní!
Cvičte paměť například tím, že si po přečtení novin zkuste zrekapitulovat přečtené zprávy. Nebo věnujte pozornost vědecko-populárním článkům, snažte si zapamatovat důležité informace, kterými můžete mimo jiné oslňovat ve společnosti. Vyhledávejte luštění křížovek, hlavolamů či sudoku, což vám procvičí mozek. Pokud vás tato činnost neoslovuje, vezměte si velký slovník, třeba encyklopedii Diderot a tam každý den pročtěte jednu stranu a zjistěte, které pojmy neznáte a zapamatujte si je.
(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2372945
DnesDnes374
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2195
Tento měsícTento měsíc374

Partnerské weby

apartman banner