Kdo je nejvíce ohrožen osteoporózou? Ženy po přechodu jsou v důsledku úbytku hormonů estrogenů, které se zapojují do vstřebávání vápníku, zvláště náchylné k tomuto onemocnění. Rovněž u starších mužů se může vyvinout osteoporóza, ale kostní ztráty jsou méně závažné, neboť hustota kostí je mužů větší než u žen.
Léky z kuchyně
+ Čerstvá mrkvová a celerová šťáva poskytuje množství cenných látek důležitých i při prevenci a doplňkové léčbě osteoporózy.
+ Chutná listová zelenina - brokolice, kadeřávek, špenát, mangold a kapusta - hraje významnou roli v prevenci osteoporózy.
+ Pravidelná konzumace borůvek, třešní a malin může být značně prospěšná v prevenci osteoporózy.
+ Lidovým lékem na osteoporózu je jablečný ocet. Zvýšenou kyselostí v žaludku dochází k lepší absorpci vápníku. Do sklenice teplé vody dejte lžíci octa a užívejte před jídlem.
+ Mák je jedním z nejbohatších zdrojů vápníku. Denní potřebu vápníku nám pokryje asi 60 g máku.
+ Existuje vynikající zdroj vápníku, kterým jsou mořské ryby. Jsou i bohatým zdrojem vitaminu D, který je důležitý při ukládání vápníku do kostí.
+ Sezamová semínka je možné pokládat za nejzdravější semínka vůbec. Vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je prospěšný k prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin kostí.
Vyhýbejte se
+ O osteoporóze se někdy říká, že je to nemoc nezdravého životního stylu. Nadměrná konzumace bílkovin živočišného původu, moučných výrobků, sladkostí, tuků, masa a vajec zvyšuje potřebu vápníku.
+ Sůl bývá někdy nazývána jako „zloděj vápníku“. Její příliš velký příjem urychluje spotřebu vápníku a ničí naše kosti.
+ Fosfáty omezují využití vápníku v organismu. Tyto látky jsou obsaženy zejména v barevných bonbonech a želé, sladkých limonádách a nápojích typu coca-cola, konzervovaném mase, uzeninách, taveném sýru a podobně.
+ Bylo zjištěno, že více než tři šálky kávy denně podněcují vylučování vápníku z kostí.
(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380438
DnesDnes491
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3236
Tento měsícTento měsíc7867

Partnerské weby

apartman banner