Se svými vojáky dokáže mluvit v pěti jazycích, v boji pro něj ztráta desetitisícové armády nic neznamená a jeho strategie jsou natolik dokonalé, že inspirují i další slavné vojevůdce.
Z antických vojevůdců je Hannibal považován za největšího hned po Alexandru Velikém. Ten se ale v bojích na život a na smrt nerve s takovým přesvědčením jako zarytý „antiříman“ Hannibal. Na svět přichází v roce 247 nebo 246 před naším letopočtem. Přesné datum nevíme. Už odmalička se jeho život ubírá k vojenské kariéře. Jeho otec je totiž slavný velitel první punské války Hamilcar Barca, a tak ho brzy zasvětí do tajemství válek. Když chce v roce 237 přepravit své vojáky do Hispánie (dnešní Španělsko), uvažuje o tom, že vezme svého syna s sebou. Na otázku, zda chce cestovat s otcem, neodpoví tehdy devítiletý Hannibal prosté „ano“, ale vytrvale prosí „jako malý chlapec“. Otec souhlasí, ale pod jednou podmínkou – musí přísahat, že se nikdy nestane přítelem Říma a bude celý život bojovat za Kartágo.
Taktiky, které ničí Řím
První příležitost, kdy může Hannibal svůj slib splnit, dostává po smrti svého švagra v roce 221 před Kristem. Stává se totiž velitelem kartaginských vojsk v Hispánii. A okamžitě se chopí velení. Během následujících dvou let si podmaňuje celé Španělsko a svými výboji ničí římskokartaginské mírové smlouvy. Řím zuří a žádá po Kartágu vydání Hannibala. Ten je ale v té době natolik populární, že to nepřichází v úvahu. Vojevůdce vyvolává konflikty z jediného důvodu – chce vyprovokovat válku s Římem, což se mu také povede. Hned v první bitvě se blýskne svými schopnostmi – místo aby čekal na nepřítele, napadne jeho území jako první (o pár let se tato jeho strategie obrátí proti němu). V roce 218 př. n. l. tak začíná druhá punská válka, která je pro západní civilizaci jednou z nejhorších bitev všech dob. Do Itálie vyráží pod Hannibalovým vedením 80 000 pěšáků, 12 000 jezdců a 37 bojových slonů. Po impozantní patnáctidenní cestě poráží nepřipravené římské vojsko v bitvě u Trebie a obsazuje sever Itálie. Během dalších let je štěstí na jeho straně a vyhrává jednu bitvu za druhou. V roce 216 př. n. l. pak uštědřuje Římu jednu z největších porážek v bitvě u Cannae. Na bitevním poli leží 50 000 mrtvých Římanů, na straně Hannibala jsou ztráty pouze sedmitisícové.
Smrt si nosí na prstě
Hvězda jménem Hannibal ale začíná pomalu vyhasínat. I když je cesta k Římu volná, armáda je unavená a pro římská města už není problém jejímu tlaku odolávat. Hannibal se ale nechce vzdát – žádá svého bratra Hasdrubala o pomoc. Ten se okamžitě vydává na cestu i s početnou armádou. Armáda je bohužel na cestě přepadena římskou přesilou. Jako symbol vítězství posílá Kartagincům římský vojevůdce Claudius Nero zohavenou hlavu Hannibalova bratra. Ihned poté přichází další zrada – římský velitel Scipio Africanus, poučen Hannibalovou taktikou, napadá Kartágo. Jakmile se o tom Hannibal dozví, opouští Itálii a vydává se zachránit rodnou zem. Tam na něj čekají Římané a drtí ho v bitvě u Zamy, která je zároveň poslední bitvou druhé punské války. Kartágo a Řím uzavírají mírovou smlouvu. Hannibal se ale vzdává jen naoko a neustále osnuje plány, jak splnit slib, který dal otci. Jakmile jeho úmysly vyjdou najevo, dostává Hannibal nálepku „nedůvěryhodný“ a je vyhoštěn z rodného Kartága. Utíká do Sýrie a následně pak do Malé Asie, kde se stává velitelem flotily krále Prúsia. I tady Hannibal předvádí své brilantní vojenské schopnosti – při jedné bitvě hází například protivníkovi na loď džbány plné hadů. V Malé Asii ale expandují římská vojska. Kdysi slavný vojevůdce má strach ze zajetí, a proto raději volí dobrovolnou smrt. V roce 183 př. n. l. se otráví jedem, který už nějakou dobu nosí ve svém prstenu.
Reformní politik
Ale Hannibala nemůžeme brát jen jako skvělého velitele a taktika, který je velkým vzorem pro Napoleona Bonaparte. Zásluhy má i na politickém poli. Svými tvrdými reformami si proti sobě poštval nejednoho kartaginského politika. V prvé řadě ruší soudcům, kteří byli neomezenými vládci, jejich doživotní funkce. Každý soudce od té doby může svou funkci zastávat pouze dva roky. Reformy zaměřuje také na daňový systém, což se nelíbí vysokým vrstvám, které si daně vždy nechávaly pro sebe.
(ngn)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380590
DnesDnes643
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3388
Tento měsícTento měsíc8019

Partnerské weby

apartman banner