Bermudský trojúhelník v Karibském moři je notoricky známý. Méně se už ví, že v Evropě je podobně záhadné místo, kde se lodě dostávají do nepochopitelných potíží a posádky hlásí podivné úkazy. Toto místo leží v Baltském moři nedaleko Gdaňského zálivu. O tom, že se pod hladinou děje cosi divného, se začalo poprvé šuškat v roce 1979, kdy posádky dvou rybářských lodí na obloze spatřily formace několika červených koulí.

Útvary se pohybovaly obrovskou rychlostí a nakonec se rozdělily na dvě skupiny. V tu chvíli se veškeré elektrické spotřebiče na palubách lodí „zbláznily". Ručičky kompasů se točily jako ruleta a všude sršely jiskry. Rybáři začali trpět silnými bolestmi hlavy a nevolností. Někteří dokonce ztráceli vědomí. Zhruba po patnácti minutách červená světla zmizela v oblacích a vše se vrátilo do normálu. Kapitáni obou lodí podivný úkaz oznámili úřadům, ale důkladné prohlídky obou plavidel neobjevily nic mimořádného. Stejně tak námořníci byli po zdravotní stránce zcela v pořádku. Spekulace o podivném místě ožily s plnou silou také v roce 1991, kdy se potopila loď plná rybářů. Z osmi námořníků přežilo sedm. Všichni pak svorně tvrdili, že se jejich plavidlo náhle a bez jakékoli zjevné příčiny roztřáslo, prudce naklonilo na bok a začalo se potápět.

S neobvyklým fenoménem se setkala také polská loď Westerplatte. V červnu 2000 se vydala na pravidelnou cestu z gdaňského přístavu. Když se muži chystali shodit sítě, do té doby modré nebe náhle zčernalo a rozpoutala se divoká bouře. K dovršení smůly zhasl lodní motor a odmítal naskočit. Rybáři chtěli volat o pomoc, ale marně. Přístroj také nefungoval, stejně jako GPS navigace. Po chvíli bouře utichla a mraky zmizely stejně rychle, jako se objevily. V tu chvíli sám od sebe naskočil motor. Mužům pak nikdo nechtěl jejich zážitek věřit. Meteorologická služba na radarech neměla žádnou bouři, dokonce ji neviděli ani lidé na finské jachtě, která v osudnou chvíli plula jen dva kilometry od Westerplatte.
(slk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373016
DnesDnes445
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2266
Tento měsícTento měsíc445

Partnerské weby

apartman banner