Na srdeční chorobu si zakládáme celé roky, její příčiny jsou jednoznačné - špatná skladba stravy, zejména vysoká hladina cholesterolu, znečištěné životní prostředí, obezita, nedostatek pohybu, stres, kouření a dědičná zátěž. To, co považuje většina lidí za srdeční onemocnění, je ve skutečnosti ateroskleróza - tvorba tukových usazenin v tepnách, která brání volnému průtoku krve a rozvodu živin a kyslíku do všech orgánů v těle. Pokud dojde k ucpání tepny, nastává akutní srdeční příhoda - infarkt.
Dejte si na talíř
TOP potravinami s množstvím účinných látek, které preventivně působí proti nemocem srdce, předcházejí infarktu, kornatění cév a vysokému krevnímu tlaku, jsou celozrnné potraviny, cibule, česnek, pórek, rajčata, okurka, paprika, červená řepa, kedlubna, špenát, brokolice, kiwi, rybíz, všechna semínka, mandle a ořechy.
Není bez zajímavosti, že ve Středomoří, kde je vysoká spotřeba citrusových plodů, se choroby srdeční a oběhové vyskytují daleko méně než u nás. Studie z toho vyvozují, že kromě značného množství vitaminu C obsahují citrusové plody ještě další substance, které pozitivně působí na krevní oběh a na srdeční činnost. Mnohé výzkumy potvrzují, že existuje přímá souvislost mezi vysokou spotřebou cukru a sladkostí a srdečními poruchami.
Zdraví v každém doušku
Je vědecky prokázáno, že denně jedna sklenka kvalitního vína (zejména červeného), snižuje riziko nemocí srdce. Obdobný účinek má ale i šťáva z vinných hroznů, zvláště tmavých.
Zelený čaj je důležitý i v boji proti srdečním chorobám. Tonizuje sval srdce, příznivě působí na propustnost a pružnost krevních kapilár, snižuje lámavost jejich stěn, příznivě ovlivňuje vysoký krevní tlak a má celkově posilující účinky. Abyste se preventivně chránili před srdečním infarktem a dalšími nemocemi srdce, je vhodné pravidelně pít zázvorový čaj. Zázvor navíc posiluje obranyschopnost organismu. Hloh je považován za univerzální lék, neboť rozšiřuje cévy pro snadnější prokrvení a současně zvyšuje sílu srdce, aniž by nepříznivě ovlivňoval srdeční frekvenci a krevní tlak.
O jmelí se říká, že je nepostradatelné při všech srdečních chorobách. Posiluje činnost srdce, krevní oběh, tiší „nepokojné“ srdce a upravuje krevní tlak - vysoký snižuje a nízký zvyšuje.
Uklidňující vliv meduňky působí i na srdce, slazení voňavého čaje medem ještě zesílí účinky této bylinky.
(žuk)

DODATEK
Srdeční nemoci dnes zaujímají první místo na žebříčku tzv. civilizačních chorob, u nás umírá na nemoci srdce a cév polovina všech zemřelých, asi 55 % žen a 45 % mužů.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380488
DnesDnes541
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3286
Tento měsícTento měsíc7917

Partnerské weby

apartman banner