Většina lidí by asi na otázku, kde se nachází nejzáhadnější pyramida na světě, uvedla jako odpověď, že v Egyptě. Jiní by se domnívali, že ve Střední Americe. Správná odpověď zní: V Anglii. Jmenuje se Silbury Hill.
Nedaleko od Stonehenge, podivuhodné megalitické stavby, jejíž účel zatím přesně neznáme, se nachází největší uměle vytvořený kopec v Evropě, starý přibližně pět tisíc let. Pokud se rozhodnete tento neobvyklý útvar zhlédnout na vlastní oči, asi budete překvapeni. Pyramidální tvary, tak jak je známe z Egypta či ze Střední Ameriky, na něm totiž nejsou při prvním pohledu patrné. Dílo dávných stavitelů je vysoké 40 metrů, má 165 metrů v průměru a obsahuje 250 000 krychlových metrů zeminy.
Archeologové v Anglii objevili i několik dalších umělých kopců podobného typu – ve stejném hrabství, v jakém je Silbury Hill (Wiltshire), jsou to ještě Marlborough Mound, Hatfield Barrow a Silk Hill, v hrabství Yorkshire Duggleby Howe, Wold Newton a Willy Howe.
K čemu tyto pyramidy vlastně sloužily? Na tuto otázku je několik odpovědí, ale zatím nikdo neví, která je správná. V knize Svět záhad A. C. Clarka je uvedeno na deset různých teorií, vysvětlující účel těchto staveb. Podle první byly kopce prehistorickými turistickými atrakcemi či symboly životní úrovně a Silbury Hill pak odpovědí sousední komunity na stavbu ve Stonehenge. Druhá teorie rovněž vychází z bádání ve Stonehenge. Dle ní kopce byly pradávnými astronomickými observatořemi. Zatím ale nikdo neprokázal jakoukoli souvislost těchto staveb s astronomickými jevy. Za třetí – kopce byly ve skutečnosti pozorovatelnami. Kvůli komu či čemu by však prehistoričtí obyvatelé Anglie stavěli tak náročné stavby? Podle čtvrté teorie je pyramida výsledkem působení egyptských stavitelů, kteří putovali po Evropě a zanechávali za sebou informace o svých schopnostech a dílech. Proč tak činili, na to už teorie neodpovídá. Páté vysvětlení je spojeno s představou, že dávní obyvatelé Anglie vytvářeli obrovská umělecká díla s pomocí krajinotvorných prvků. Kopec je pak prý pozůstatkem obrovské plastiky bohyně plodnosti. Zcela konkrétně – jde o její břicho. Zastánci šesté verze tvrdí, že pahorek byl ve skutečnosti energetickým centrem, jakousi pradávnou elektrárnou, která využívala a koncentrovala energii Země. Další vysvětlení Silburské záhady je, že pod pahorkem byl, či doposud je, ukryt poklad. Má se jednat o zlatého jezdce. Hluboké šachty, které byly vykopány do nitra pahorku, však neodhalily žádné prostory – ani s pokladem, ani hrobky. Osmá teorie je nejtajemnější ze všech. Podle ní byl kopec dějištěm blíže neurčených krvavých rituálních obřadů, při nichž druidové bohatě prolévali krev. Také další vysvětlení je spojeno s rituály. Podle některých vědců stála na vrcholu kopce ohrada, která mohla chránit jakousi uctívanou mohylu či nějaký jiný rituální předmět. Nic z toho se však nenašlo. Blížíme se k teorii desáté a prozatím poslední. Přišel s ní už v roce 1902 spisovatel Moses Cotworth. Podle něj byl pahorek středem obrovských slunečních hodin. Na jeho vrcholku stál devětadvacetimetrový stožár, který vrhal stín na okolní krajinu, uspořádanou jako obrovité hodiny.
Některým spekulacím o původním účelu pahorku se vědci zasmějí, nad jinými mávnou rukou. Faktem zůstává, že zatím nevíme, proč si dali tehdejší obyvatelé hrabství Wiltshire tu námahu a pečlivě na sebe vršili tuny zeminy. Je také velmi důležité připomenout, že pět set každodenně poctivě pracujících lidí by podobný kopec dokončilo asi za deset let. Bylo také zjištěno, že některé druhy rostlin, které se tu nacházejí, byly na pahorek dopraveny z velké dálky. Dále víme, že na místě, kde stojí kopec, byl před jeho navršením pramen. Tato zjištění mohou být svědectvím o kultu plodnosti.
Pahorek Silbury Hill je důkazem toho, že ne vždy musíme za záhadami putovat do divočiny, pralesů a exotických míst. Anglie, Wales, Skotsko i Irsko mají podobných záhad hodně – například žárem spečená opevnění, ale i další záhady – takzvané skalní rébusy či tesaná znamení nalézaná v západním Skotsku. To všechno je jistá výzva i pro nás, neboť, kdo ví, kolik záhad se dosud skrývá v našem nejbližším okolí. Stačí se jen pečlivě dívat.
(ngn)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371124
DnesDnes374
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden374
Tento měsícTento měsíc25359

Partnerské weby

apartman banner