Zdravé a pěkně upravené nohy jsou naší vizitkou. S blížícím se létem bychom měli myslet na prevenci před nebezpečnou nákazou nejrůznějšími plísněmi, které podle průzkumu postihují každého čtvrtého člověka. Zvláště citliví jsou lidé, kterým se potí nohy více. K rizikovým skupinám se řadí sportovci, senioři, diabetici, lidé s poruchami prokrvení dolních končetin. S původci plísní se můžeme setkat na každém kroku. Živnou půdou pro jejich vznik bývá špína, špatná hygiena, nevětraná obuv, zvýšené riziko onemocnění hrozí všude tam, kde se využívá společné sociální zázemí, jako jsou fitness centra, bazény, koupaliště, sauny a podobně.
Mykóza se projevuje nejčastěji prasklou kůží mezi prsty, těžkosti se ale mohou šířit i na další část chodidla. Kůže nepříjemně svědí, praská, při neléčení se může rozšířit také na nehty.
Jak se plísním bránit?
Nechte nohy dýchat. Protože plísním vyhovuje zejména teplé a vlhké prostředí, v prevenci je důležité nechat nohy volně dýchat. Nosit vzdušnou obuv, v teplém počasí se vyhýbat uzavřeným botám, i když jsou velmi módní, například balerinky. Riziko tohoto nemocnění narůstá nošením střevíců z nepřírodních, nedýchatelných materiálů, které pocení nohou ještě podporují.
Každodenní hygiena. Důležitým preventivním krokem je důkladná hygiena - pravidelné sprchování, pečlivé vysušení vlastním ručníkem a také nošení ponožek z bavlněných materiálů. Měníme je každý den a při praní dbáme na to, aby v nich nezůstávaly zbytky pracího prášku.
Prokrvení nohou. Dobré je také dbát o dobré prokrvení nohou. Nejvhodnější k tomu jsou střídavé koupele, kdy si nohy koupeme 5 minut v horké a následně je na několik vteřin ponoříme do vody studené. To opakujeme dvakrát až třikrát po sobě.
Co radí bylinářky?
Naše babičky plísně na nohách léčily octem. Tím si natíraly nohy nebo ocet přidávaly do koupele. Léčivá měla být i liliová kúra. Květy lilie namočily do čistého lihu a potom si touto domácí tinkturou potíraly postižená místa. Proti pocení nohou doporučovaly vařit čtvrt kilogramu dubové kůry deset minut v pěti litrech vody. Do ní pak jednou denně nohy ponořit na dvacet minut. V poslední době se také osvědčuje použití čajového olejíčku, který má plísně rychle usmrcovat. Svědění a bolest zmírňují studené obklady, které zároveň přispívají k vysušení infikované pokožky. Podle zkušených bylinářek má proti plísni pomáhat solná koupel. V půl litru teplé vody rozpustíme dvě lžíce kuchyňské soli a nohy do ní ponoříme alespoň na pět až deset minut. Tato procedura má zabránit pocení nohou a zastavit rozšiřování plísně.
(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379719
DnesDnes620
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2517
Tento měsícTento měsíc7148

Partnerské weby

apartman banner