Čtenář Libor D. z Tachova se ptá: „Viděl jsem v nabídce jednoho astrologa možnost vypracování různých druhů horoskopů. Mimo jiné tam měl horoskop karmický. Zajímá mě, jak nebo čím se tento horoskop liší od klasického, osobního…“
Pro odpověď jsme zašli za numeroložkou a astroložkou - Martinou Kabala. Ta s karmickou astrologií pracuje a pomáhá jejím prostřednictvím lidem v osobním rozvoji.
Řekněte nám nejprve, jak jste se k astrologii a její spojitosti s karmou dostala?
Astrologií se zabývám od svých 18 let a v praxi, pracovala jsem jako personalistka, jsem si ověřila, jak se skutečně určité prvky z horoskopu u daných jedinců projevují. Pak jsem byla s dětmi na mateřské dovolené, ale protože jsem činorodý člověk, jen role matky mě nenaplňovala a začala jsem se zajímat o chaldejskou numerologii. Astrologie se mi zdála příliš složitá a komplikovaná. Po sedmi letech práce s numerologií jsem zjistila, že mi nedá odpověď na vše a začala jsem to, co se objevuje v numerologii, rozvíjet astrologicky. Vzhledem k tomu, že jsem byla s dětmi doma, brala jsem to přes knihy. Shodou okolností a náhod, co náhodami nejsou, jsem se dostala ke knihám Stephena Arroyo, což je známý americký astrolog, nebo paní Liz Greeneové. Oba se zabývají i karmickými věcmi a mně to začalo dávat smysl.
V čem se odlišují klasický a karmický horoskop?
Klasická astrologie sleduje charakteristiku osoby, ale neukáže, co za tím vším je, tedy podstatu. V klasickém horoskopu vidí lidé určité věci jako dané. Řeknou si - tohle jsem já, mám to tak nastavené a za nic vlastně nemohu. Tíhnu k tomu a k tomu, jsem chudák, děje se mi to a to, jsem dobrák, který mouše neublíží, a přitom na mě pořád někdo křičí, někdo mi ubližuje, někdo mě tlačí do kouta… Ale to jsou lekce, které dostáváme. Proč? Musíme si uvědomit, že jsme v dualitě - každá strana má protipól, máme v sobě dobro i zlo. Je to jen opačný pól téže energie. Svým energetickým nastavením obvykle inklinujeme k jednomu pólu, což je vidět v karmickém horoskopu, pak prožíváme z vnějšku jeho opak. To je dynamika procesu poznání, který nastává skrze prožitek. Bez nemoci bychom nepoznali, co je to zdraví. Bez chudoby nepoznáme bohatství, bez smutku nedokážeme procítit stav radosti. Skrze poznání nepoznaného roste naše vědomí. Jak roste naše vědomí, můžeme se začít rozvíjet oběma směry, můžeme volit, kterou cestou půjdeme. Brzdou v procesu poznání a zdrojem největšího utrpení je lpění a odmítání. Čím více lpí člověk na jednom pólu, tím víc se bude setkávat s opakem. Čím více něco odmítá, tím silnější jsou lekce, které jej učí to přijmout. V karmické astrologii jdu do hloubky, vidím, proč má daný jedinec prožít právě ten opak, mohu mu ukázat a pomoci pochopit, proč má určité věci přijmout, prožít je a tím se karma vyrovná… Teprve když člověk přijme projevy na obou stranách, pak skutečně přejímá zodpovědnost za své jednání. Poté může v každém okamžiku svého konání vědomě rozhodovat o tom, zda půjde cestou dobra nebo si vybere tu druhou. Někdy samozřejmě musí využít své síly, nemůže si nechat vše líbit, pak využije i zlo a někomu třeba vynadá, dá mu facku… Jde o to, aby nastavil hranice, postaral se sám o sebe. Také si ale nese zodpovědnost za důsledek svého konání. Nepřijímá-li jeden pól, pak volba neprobíhá vědomě, ale jen na úrovni podvědomí. V okamžiku, kdy připustíme, že vše, co v životě prožíváme, je vedeno naší vědomou či podvědomou volbou a tudíž vše, co se nám v životě děje, je důsledkem této volby, pak jsme připraveni započít vědomou cestu osobního růstu. A karmický horoskop slouží jako manuál na této cestě. To je asi podstata toho rozdílu mezi klasickým a karmickým horoskopem. V tom karmickém se objeví život z hlubšího pohledu, je vidět i životní úkol, to, co tady má daný člověk pochopit, co bude prožívat. Je tam celá charakteristika i to, k čemu je podvědomě veden.
Jak může karmický horoskop člověku pomoci?
Karmický horoskop je jako detektivka. Aby člověk dospěl ke kýženému závěru, aby zjistil, kdo je „vrah“ - vlastně jde o poznání, kdo je on sám, je veden k určitému konání. Buď ho to k něčemu přirozeně přitahuje, nebo něco naopak odmítá a pak, jak už jsem řekla, to prožívá zvnějšku. Setkává se s těmi zkušenostmi, postupuje životem, až dojde k pochopení svého životního úkolu. Přijde prožitek a poznání. Karmický horoskop mu to může usnadnit, dává mu možnost vhledu a ukazuje, na čem lze začít vědomě pracovat. Horoskop ukazuje karmická témata, jež odhalují přesvědčení člověka, která si přenáší z hluboké minulosti. Ta totiž, vznikla-li jako důsledek lpění nebo odmítání nějakého hlubokého emocionálního prožitku, zůstávají uložena v našem emočním poli. A my pak v souvislosti s tím prožíváme lekce, abychom to pochopili a zpracovali.
Když známe díky horoskopu ta svoje karmická témata, co s nimi dál?
S některými je třeba hloubkově pracovat, je vhodné, aby člověku někdo pomohl, třeba psychoterapeut. Já k tomu používám Bachovy květové esence. Ty jsou jemné, rozrušují energetické bloky svými vibracemi a klient je pak schopný získat nadhled. Blok se rozpouští a on vidí, že věci jsou trochu jinak, je schopen s tím něco začít dělat a nepotřebuje záchranu od někoho dalšího. Někdy stačí jen změnit náhled na věc, postoj či očekávání. Mým krédem je podpořit lidi, aby si dokázali pomoci sami. Vedu je k převzetí moci a vlády nad svým životem skrze uvědomění, na co mají a na co ne. Karmický horoskop jim ukáže jejich potenciál.
Ukáže nám karmický horoskop ještě něco dalšího?
Kromě těch hloubkových témat jsou vidět v karmickém horoskopu klíčová témata osobního vývoje. To jsou témata, která na daného jedince silně působí celý život. Astrolog to poznává podle toho, že se to téma opakuje v horoskopu alespoň třikrát…např. třikrát tam je spojení Luna - Neptun - klient má opozici Luny s Neptunem, Lunu v Rybách a ještě je Luna ve 12. domě. To vše jsou stejné znaky a v tomto případě ukazují, že člověk bude v životě hodně řešit idealizaci a potřebu dokonalosti. V horoskopu je vidět, co se má člověk naučit, co má pochopit. Horoskop mu napoví, jakým způsobem může postupovat, aby to zpracoval.
Všichni jsme jen energie, chodící energetické vzorce. Energie v nás hrají - harmonicky nebo disharmonicky. Tam, kde jsou harmonické, tam nám to plyne, to jsou naše talenty, to nám přirozeně jde. Disharmonie ukazuje na problémy. Setkáme-li se s druhým člověkem, probíhá interakce. Když se s nějakým člověkem cítíme nepříjemně, znamená to, že naše energie jsou v disharmonii s energií druhého člověka. Dle postavení planet ve znamení můžeme určit, jak spolu energie vzájemně komunikují. Například když se setkají dva jedinci s Merkury v trigonu, jsou naladěni na stejnou vlnu a komunikace půjde hladce. Když jsou Merkury v kvadratuře, tak si neřeknou skoro nic, tam se komunikace bude blokovat. Neznamená to však, že je na tom druhém nebo na nás něco špatného. Jen my cítíme buď sympatie, nebo antipatie, zamilujeme se, nebo druhého nesnášíme. Je to jako když někdo k naší symfonii přidá buď harmonický tón, který zvýší náš požitek, nebo naopak disharmonický tón, který v nás vyvolá nevoli. Každopádně si toho hned všimneme a to je to podstatné. Proces poznání začíná v okamžiku, kdy se daná záležitost dostane do vědomí. Dokud si něčeho nejsme vědomi a vidí to jen druzí, nedá se s tím hnout. A to je dar, který nám na naší cestě poznání přináší vztahy s druhými lidmi. A pak jsou tu tranzity. S těmi je to podobné jako se vztahy. V každém okamžiku a místě, kde se nacházíme, na nás působí nějaké energie a jaké budou, to dokážeme vysvětlit právě pomocí tranzitů planet. Tyto energie jsou v interakci s naším energetickým vzorcem a stejně tak jako vztahy, zesilují případné bloky a vnáší tak dané záležitosti do vědomí. Tak pomocí tranzitů dokážeme zjistit, kdy na čem zapracovat, aby to mělo co největší efekt, a co není vhodné dělat, abychom se vyhnuli zbytečným komplikacím.
Děkujeme za rozhovor. (zem)

Kontakt: www.oknododuše.cz

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379748
DnesDnes649
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2546
Tento měsícTento měsíc7177

Partnerské weby

apartman banner