Pokud imunitní systém funguje tak, jak má, člověk se cítí relativně zdravý. Imunita je v podstatě schopnost organismu rozeznávat a bránit se škodlivým látkám přicházejících jak z vnějšího, tak vnitřního prostředí.
Klíč ke zdraví má každý ve svých rukách. Jakým způsobem lze imunitu posilovat? Nechte se inspirovat několika tipy.
Bylinky
Jsou bohatým zdrojem vitaminů, které podporují náš imunitní systém a zatěžují nás podstatně méně, než chemické léky. Největší zdraví prospěšných látek z nich získáme, pokud budou v čerstvém stavu. Podpořit imunitu můžeme naklíčenou zeleninou nebo obilím. Obranyschopnost organismu lze posilovat například častou konzumací cibule a česneku, kteří se považují za skvělá přírodní antibiotika.
Jak uchovat vitaminy
K zbytečné ztrátě vitaminů dochází špatným skladováním potravin i při samotném vaření. Jak tomu předejít? Při tepelné úpravě zeleniny dáváme přednost vaření v páře a dušené. Velké ztráty způsobuje tepelná konzervace a blanšírování. Ztráty vitaminů způsobují sluneční paprsky, proto potraviny chráníme před sluncem. Zeleninu připravujeme krátce před její konzumací. Potraviny v konzervě a sušené skladujeme na temném a suchém místě.
Probiotika
Probiotické kultury, které se nacházejí v celé řadě mléčných výrobků - například acidofilním mléku, jogurtech, kefíru a podobně, pomáhají usídlení prospěšných bakterií ve střevě a také zrychlují peristaltiku střev. Ve střevě se stává potrava velmi silným imunitním podnětem pro celý imunitní systém střevní stěny. Právě zde mohou vznikat velmi nepříjemné potravní alergie, provázené průjmy, vyrážkami a dalšími zdravotními obtížemi.
Pozor na sladkosti
Některé sladkosti, slané chipsy, plněné sušenky, trvanlivé pekárenské výrobky, potraviny z rychlých občerstvení, smažené pokrmy, instantní směsi a jiné obsahují emulgované (ztužené) rostlinné tuky, které negativně ovlivňují kardiovaskulární systém, jsou nebezpečné pro naše cévy.
Pohyb
Výzkumy ukazují, že pravidelná fyzická aktivita zvyšuje počet protilátek v těle, odolnost organismu. Navíc pohyb pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, krevní tlak, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi. Rekreačním sportem se zlepšuje psychika, schopnost zvládat stresové situace, dochází k posílení svalů a ohebnosti kloubů.
(map)

DODATEK
Imunitní systém chrání lidské tělo proti infekcím, které způsobují různé bakterie, viry, parazité a kvasinky.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427306
DnesDnes414
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2504
Tento měsícTento měsíc22785

Partnerské weby

apartman banner