Zuby jsou nejohroženější částí kostry, pokud o ně jednou přijdete, tělo je už nenahradí. Přitom postarat se o zdravé zuby není tak těžké - stačí správná výživa a pravidelná péče. Hlavní příčinou zubního kazu je plak, zbytky potravy (především cukrů), sliny a bakterie, které ulpívají na zubech. Bakterie v plaku se živí cukrem a škroby z částeček potravy a produkují kyselinu, která narušuje sklovinu, ochrannou vrstvu zubu. Rozsáhlý zubní kaz dovoluje bakteriím proniknout do dřeně uvnitř zubu a může skončit až vznikem bolestivých abscesů. Zubní kaz je také záležitost věku, nadprůměrně se vyskytuje u mladých lidí do třiceti let, pak riziko zubního kazu postupně klesá, ale zvyšuje se riziko zánětů dásní a paradontózy.
+ Kazivost zubů ovlivňuje nemalým dílem i složení jídelníčku. Důležité je dodávat organismu dostatečné množství vápníku, neboť téměř devadesát devět procent tohoto prvku se nachází v kostech a zubech.
+ Omezte konzumaci cukru, sladkostí a cukrovinek všeho druhu, pečiva z bílé mouky a pití limonád a dalších sladkých nápojů. K nejhorším látkám v tomto ohledu patří cukr, chemickými pochody z něj vznikají kyseliny, které napadají zubní sklovinu a doslova drancují důležité minerály z povrchu zubů. Trvá-li toto působení dlouhou dobu, pak už nestojí zubnímu kazu nic v cestě.
+ Při konzumaci citrusového ovoce mějte na paměti, že obsahuje kyseliny, které ve větších dávkách narušují zubní sklovinu.
+ Bylo prokázáno, že lidé s amalgamovými plombami mají až dvanáctkrát vyšší hladinu rtuti v krvi v porovnání s lidmi bez takových zubních výplní. Žvýkáním žvýkačky po dobu deseti až třiceti minut dochází k uvolňování par rtuti, a to více než šestkrát. Reklamy nás neustále „učí“, že žvýkáním žvýkačky předcházíme zubnímu kazu, ale dostačující je správná hygiena, používání dentální nitě a ústní vody. Navíc žvýkačky light často obsahují umělá sladidla, která našemu zdraví příliš neprospívají.
(jam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506487
DnesDnes326
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden326
Tento měsícTento měsíc17833

Partnerské weby

apartman banner