Nejdokonalejší věcí, kterou v našem nám dostupném vesmíru máme, je lidský mozek. Mozek se skládá z bílé a šedé hmoty. Šedá hmota je nejcennější a tvoří jednak kůru, jednak útvary podkoří. Gangliové buňky mozkové jsou nejdokonalejší buňky těla a mají nejdelší život. Gangliových buněk je asi 14 miliard. Různých spojů těchto buněk je asi 300 miliard. Při jednotlivé funkci mozku jsou buňky vzájemně zapojeny a těchto možností zapojení je i několik trilionů – taková je bohatost funkce lidského mozku.
Při činnosti se jednotlivé synapse, zakončení nervových vláken, zapojují a opět rozpojují. Mozek si lze představit jako kybernetický stroj, přičemž buňky představují relé. Mozek sbírá po celý život informace: pocit bolesti, chladu, kysela atd., to vše jsou pro mozek informace.
Mozek informace přijímá, zpracovává, ukládá, a podle nich řídí chování člověka. Počítač umí ze své paměti vše vymazat, mozek to nedovede. Různé části mozkové mají různou funkci. Čelní lalok (zvláště lalok levý) je nejvyšší a nejcennější. Zde probíhá myšlení, logické uvažování, abstrakce. Týlní lalok slouží zraku. Temenní lalok zprostředkuje poznávání předmětů hmatem a spánkový lalok slouží ke tvoření a rozumění řeči, slyšení, čichu, chuti, ale i k regulaci činnosti našich orgánů.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474947
DnesDnes114
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1288
Tento měsícTento měsíc6577

Partnerské weby

apartman banner