Je po setmění, zapadlé slunce dává africké krajině vydechnout po celodenním žáru a teplota vzduchu je hned snesitelnější. Tlukot bubnů nabírá na intenzitě. Ve vesničce kmene Dogonů na území středoafrického Mali se odehrává náboženský rituál. Krví obětovaných jsou při něm natírány sošky, jejichž magická moc v budoucnosti ochrání celý kmen…
Odborníci z celého světa už v minulosti měli podezření, že se v rozmanitých afrických artefaktech nacházejí stopy po krvi. Jistotu však získali až teď. Co všechno se odehrávalo při tajemných rituálech v Maliské říši, které se nejvíce dařilo od 13. do 17. století našeho letopočtu, však zůstává záhadou. Stejně jako to, zda je krev na zdejších sochách zvířecí, nebo lidská.
„Otisky prstů“ krve
Tým odborníků pod vedením Pascale Richardinové, chemičky z Centra pro výzkum a restaurování pro francouzská muzea v Paříži, zkoumaly celkem osm maliských sošek, které byly vyrobeny od 12. do 20. století. Tři dřevěné výtvory, znázorňující člověka, pocházely z kmene Dogonů. Pět domorodých náboženských sošek se zvířecími tvary pak mělo původ u kmene Bamana. Jejich tmavý povrch sice naznačoval, že na sobě mohou nést stopy krve, ale zvláště u starších předmětů se její přítomnost potvrzuje velmi obtížně. Vědcům nezbývalo nic jiného, než ze sošek sloupnout mikroskopické vzorky jejich povlaku a podrobit je zkoumání prostřednictvím nových metod. Vysoce citlivé rentgenové paprsky na soškách skutečně identifikovaly chemické „otisky prstů“ krve – složky hemoglobinu, červeného krevního barviva a stopy železa. A to hned u sedmi z osmi sošek. U posledního vzorku nebyly stopy krve průkazné. „Místní kmeny skutečně potíraly umělecké sošky krví,“ potvrzují vědci vůbec poprvé v historii.
Zvířecí, nebo lidská?
Moderní techniky výzkumu však vědcům nedokážou odpovědět na otázku, zda se na maliských soškách nacházejí stopy zvířecí, nebo lidské krve. Kromě známek krve Francouzi na zkoumaných soškách ještě objevili stopy jáhlové kaše, bambuckého tuku (oleje ze vzácného afrického stromu máslovníku) nebo palmového vína. Jaký význam měla pro dávné obyvatele Maliské říše taková směsice, se můžeme pouze dohadovat.
Pochopíme Afriku?
„Zkoumané artefakty jsou jen pozůstatky praktik, které měly pro africké civilizace zásadní význam,“ tvrdí Pascale Richardinová. S jejím objevem teď můžeme pronikat k objasnění jevů a dějů, které byly v Africe na denním pořádku po dlouhá staletí.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500688
DnesDnes337
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3378
Tento měsícTento měsíc12034

Partnerské weby

apartman banner